Obamova večeře: <span>vztahy s Ruskem i Afghánistán</span>

Domácí
8. 4. 2010 22:23
Prezident USA Barack Obama vítá českého premiéra Jana Fischera.
Prezident USA Barack Obama vítá českého premiéra Jana Fischera.

Prezident USA Barack Obama vítá českého premiéra Jana Fischera.Afghánistán, vztah mezi Ruskem a USA, energetickou bezpečnost nebo NATO probíral americký prezident s představiteli jedenácti evropských zemí při večeři v pražské rezidenci velvyslance USA. Podrobnosti o průběhu večeře přinesl krátce po jejím skončení český premiér Jan Fischer, který byl jedním z účastníků setkání.

Večeře začala v rezidenci v pražské části Bubeneč po sedmé hodině a trvala přibližně dvě hodiny. "Během večeře se diskutovalo o několika tématech, například přípravě nového strategického konceptu NATO, velice významným tématem byl Afghánistán, vztahy s Ruskem nebo energetická bezpečnost," naznačil premiér Fischer.

Kromě českého premiéra Fischera a prezidenta Václava Klause se setkání zúčastnili prezidenti nebo premiéři dalších deseti zemí, a to Slovenska, Polska, Chorvatska, Rumunska, Bulharska, Maďarska, Slovinska, Estonska, Lotyšska a Litvy. "Atmosféra byla velmi otevřená a konstruktivní, všichni se aktivně zapojili do debaty. Americký prezident je nejen dobrý řečník, ale i pozorný posluchač, čehož si velice cením," poznamenal premiér.

Jedním z témat byly také vztahy s Ruskem."Zásadním tématem byl Afghánistán, jako priorita USA i NATO. V debatě byla oceněna účast všech zemí, které se angažují v Afghánistánu, a mluvilo se i o tom, že je často obtížné přesvědčit veřejnost k podpoře vládních návrhů posílení vojenské účasti," popisoval Fischer stěžejní část diskuze. Nejde přitom podle něj jen o vojenské posily, ale i o budování týmů, které by pomáhaly cvičit a vzdělávat afghánské bezpečnostní síly a další infrastrukturu.

Dalším z důležitých témat hovoru při večeři byly vztahy s Ruskem. "Z řady míst u stolu byla vyslovena jasná potřeba, aby vztahy s Ruskem byly i do budoucna budovány jako zcela průhledné a efektivní. Abychom se o nich uměli vzájemně informovat," poznamenal Fischer. Jen okrajově se pak Obama podle premiéra dotkl otázky americké protiraketové obrany, tedy tématu, které za jeho předchůdce velmi zatěžovalo vztahy Moskvy a Washingtonu.

Clintonová slíbila, že v ČR bude brzy nový velvyslanec USA 

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes v Praze slíbila, že Washington v nejbližších týdnech obsadí pozici velvyslance USA v Praze. Místo je již více než rok prázdné a americkou diplomatickou misi vede diplomatka na nižší úrovni chargé d´affaires Mary Thompsonová. Velvyslanec v Praze chybí od loňského ledna, kdy odjel Richard Graber.

Clintonová slíbila obsazení postu velvyslance USA v České republice.Clintonová je v Praze s americkým prezidentem Barackem Obamou, který je v Česku již podruhé v situaci, kdy Spojené státy v Česku nemají velvyslance. Obama byl loni v České republice na setkání politických špiček EU, nyní tu podepsal novou odzbrojovací smlouvu s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

"Vyčkejte do zítřka, nebudu předbíhat," reagoval dnes na otázky novinářů týkající se amerického velvyslance premiér Jan Fischer. V pátek se Obama v Praze setká s českými politiky, je tedy možné, že po schůzce budou zveřejněny další informace. Podle české diplomacie je přítomnost velvyslance USA v Praze potřebná, proces výběru je ale vnitřní věcí Spojených států.

Původně se spekulovalo o tom, že novým velvyslancem se stane mediální podnikatel Marc Nathanson, nakonec ho od toho ale prý odradily bezpečnostní požadavky americké vlády.
Prodleva ve jmenování velvyslance údajně není výrazem nějakého nového postoje USA vůči ČR, jak se občas spekuluje. Americká diplomacie mezitím začala zvažovat, že do Prahy pošle alespoň jakéhosi "prozatímního" velvyslance. Aktuálně se ale v diplomatických kruzích proslýchá, že by do Česka mohl přijet velvyslanec už na obvyklou dobu.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ