Premiér Jan Fischer potvrdil, že radar v Česku nebude. V noci mu to zavolal americký prezident Barack Obama. Vědecké projekty, které se stavbou části protiraketového štítu byly spojeny, mají nadále pokračovat. Nyní se spekuluje o zapojení České republiky a Polska v novém systému, kterým by Spojené státy nahradily plánovaný raketový štít.
Jedenadvacet minut po půlnoci padla možnost, že v Česku vyroste americká radarová základna. Barack Obama zvedl telefon v Bílém domě a zavolal premiéru Janu Fischerovi. "Česká republika bere rozhodnutí prezidenta Spojených států na vědomí," oznámil po poledni Fischer.
O doladění podmínek ukončení projektu čeští zástupci jednali s americkou delegací vedenou náměstkyní ministra obrany Michele Flournoyovou. "Rozhodnutí americké administrativy vychází z nového vyhodnocení bezpečnostních rizik, přičemž výrazně vzrostla hrozba použití raket krátkého a středního doletu. V nové architektuře se nepočítá s typem radaru o kterém se mluvilo v České republice," řekl po jednání s Američany ministr zahraničí Jan Kohout.
USA nezmění přístup k doprovodným dohodám o vědecké spolupráci s Českem, přestože ustoupily od umístění radaru. Premiér Jan Fischer řekl, že mu to slíbil americký prezident Barack Obama. Pokračování veděckých projektů potvrdil po jednání s americkou delegací i ministr zahraničí Jan Kohout.
ČTĚTE TAKÉ: Američané couvli. Radar v Česku nebude
Informace o zrušení plánů na umístění prvků protiraketového štítu v Česku a Polsku se dnes objevila v americkém deníku The Wall Street Journal, české diplomatické zdroje ji poté potvrdily. USA by se měly oficiálně vyjádřit odpoledne.
Mezitím agentura Reuters informovala, že USA jednají s Českem a Polskem "o účasti na novém systému" protiraketové obrany. Odvolává se na nejmenovaného činitele ministerstva obrany USA. Podle zdroje to "neznamená, že Česko a Polsko by se na programu nepodílely".
Mluvčí Pentagonu potvrdil, že došlo k "výrazným úpravám" v plánu USA na vybudování protiraketového deštníku v Evropě.
Šéf NATO: Je to pozitivní krok
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen označil dnes záměr Spojených států nebudovat prvky svého protiraketového systému v Česku a Polsku za pozitivní krok. Uvedla to agentura AP.
Plán protiraketové obrany ve střední Evropě, která měla být dokončena do roku 2012 byl rozmístěn do dvou zemí. V České republice radarová základna, v Polsku protiraketové střely. Dohodu o výstavbě radaru na kótě 718 v Brdech loni uzavřeli tehdejší ministři zahraničí Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg. Ratifikována parlamentem však nikdy nebyla. Možný opak zcela vyloučil ministr zahraničí Jan Kohout. " Smlouvy, které jsou podepsány, tak je zcela jednoznačné, že v tuto chvíli ratifikační proces nemá smysl, aby pokračoval."
ČTĚTE TAKÉ: Moskva zrušení protiraketové obrany vítá, Varšava čeká
USA připravují náhradní varianty protiraketového štítu
Polsko rozhodnutí Spojených států ohledně budoucnosti protiraketového štítu, jehož součástí měly být na jeho území a v Česku, nezveřejnilo. Podle polských představitelů tak učiní americký prezident Barack Obama.
Foto: Lucie Pařízková
Co řekli o konci radaru v Česku: |
Václav Klaus (prezident republiky): "Tento krok nebyl pro nikoho, kdo sledoval náznaky posledních dnů, týdnů a měsíců žádným překvapením.Nebyl velkým překvapením ani pro mě. Jsem stoprocentně přesvědčen, že tento krok ze strany americké vlády neznamená žádný výraz ochlazení vztahů mezi Spojenými státy a Českou republikou." Mirek Topolánek (předseda ODS): "To, že nejsme v této chvíli partnerem pro umístění radarové základny, přesto, že jsou podepsány smlouvy, pouze nejsou ratifikovány, to je další ne úplně dobrá informace." Jiří Paroubek (předseda ČSSD): "Já jsem rád, že vývoj nám dal za pravdu. To, co říkáme téměř tři roky, že se potvrdilo - že neexistují důvody pro to, aby tady ten protiraketový štít USA vznikl." Vojtěch Filip (předseda KSČM): "Považujeme to za velmi racionální moment. Toto rozhodnutí jistě zlepší vzájemné vztahy Evropy a USA, včetně Ruska." Ondřej Liška (předseda SZ): "Tvrdíme od počátku, že i bez radaru v ČR naše spojenectví s USA neutrpí a nesmí utrpět šrámy, zůstávame pevně zakotveni v EU i NATO. Bezpečnostní hrozby 21. století je třeba řešit naprosto odlišným způsobem než doposud a prezident Obama vyšel správným směrem." Karel Schwarzenberg (předseda TOP 09): Česká zahraniční politika, jak pod mým vedením, tak pod vedením ministra Kohouta, je hodně proevropská, takže se bude zdárně vyvíjet. Doufám, že budeme s Američany dále spolupracovat, doufám, že ty velmi dobré výsledky, které začaly jednáním s Američany, nebudou pohřbeny, protože tam se dosáhlo něco pro českou vědu. Doufám, že tohle nepadne úplně. To by bylo pro nás smutné. A doufám, že si zachováme přátelský vztah s Američany i nadále. Miloslav Vlček (předseda Sněmovny, ČSSD): "Jsem přesvědčen, že rozhodnutí Baracka Obamy je dobrou zprávou pro převážnou většinu občanů České republiky, kteří s umístěním radaru v Brdech nesouhlasili." |