Obchod s automobily zamrzne. Evidence aut spěje ke kolapsu

Domácí
20. 5. 2012 16:16
Na začátku července zkolabuje trh s auty, protože přestane fungovat evidence vozidel (ilustrační foto).
Na začátku července zkolabuje trh s auty, protože přestane fungovat evidence vozidel (ilustrační foto).

Na začátku července zkolabuje trh s auty, protože přestane fungovat evidence vozidel. Tuto možnost připouštějí odborníci a varují před ní vysocí státní úředníci. Příčinou blížící se katastrofy je tunel za 1,6 miliardy korun, na němž se na ministerstvu dopravy podílelo hned několik ministrů.

Schyluje se k největšímu administrativnímu průšvihu poslední doby. Ke svému kolapsu neodvratně spěje centrální registr vozidel, jenž eviduje všech 4,5 milionu aut v zemi. Jeho soudným dnem může být 1. červenec 2012.

V tento den se spouštějí veškeré elektronické registry veřejné správy. O tom, zda se rozběhne i registr vozidel, vládnou na dotčených ministerstvech velké pochybnosti. A ne nadarmo. Štrikuje se horkou jehlou, navíc netransparentním způsobem mimo veřejné zakázky a zkušební verzi systému měsíc a půl před výkopem nikdo neviděl.

"Máme květen a úředníci, se kterými komunikuji, jsou překvapeni a nevědí, co si o tom mají myslet. Od prvního července má začít platit nový centrální registr vozidel. Oni ale zatím žádný nový systém neviděli. I kdyby jim nový systém představili těsně před klíčovým datem, neuměli by s tím zacházet. A to ještě počítáme s tím, že bude program bezchybný," líčí atmosféru na pobočkách, kde s centrálním registrem pracují, Josef Pokorný, bývalý šéf odboru na ministerstvu dopravu a nyní expert soukromé dopravní firmy.

Ke katastrofě schyluje někdy od časů panování proklínaného ministra  dopravy Aleše Řebíčka (ODS), na jehož působení v dojemné shodě navázal ministr Vít Bárta (VV). Už v roce 2007 začalo ministerstvo dopravy budovat systém IMIS ke kontrole výdajů a účetnictví celého rezortu. Vršilo jednu smlouvu za druhou, až utratilo astronomickou částku 1,6 miliardy korun za program, který by si firma s obdobným počtem zaměstnanců pořídila maximálně za desítky milionů.

Na provozování systému IMIS byly vypsány během let tři tendry o celkovém objemu 875 milionů korun. První dva v roce 2007 a 2008 vyhrála Telefonica O2, ten třetí před dvěma lety společnost ATS Telcom Praha. Zbytek ministerstvo utrácelo na základě různých dodatků ke smlouvám. A peníze za IMIS se rozhazují dodnes. Dodavatelské firmě ATS-Telcom, která vyhrála poslední tendr před dvěma lety, platí ministerstvo dopravy měsíčně 12,5 milionu korun za technickou podporu.

Výsledkem těchto kouzel kolem informačních technologií je i smlouva, která má zajistit fungování centrálního registru vozidel. Databáze životně důležitá pro motoristy, ale i pro fungování celé země má vzniknout jako pouhá "bokovka" k účetnímu programu. ATS-Telcom vyrobí registr jako náhradu za nevyčerpané servisní služby pro IMIS. Alespoň v tomto případě nebude pokladna rezortu drasticky krvácet. ATS-Telcom dodá celostátní rejstřík v hodnotě pouhých 27 milionů korun.

"Rozhodli jsme se, že centrální registr vozidel pro nás zpracuje společnost ATS, se kterou máme rámcovou smlouvu na provozování systému IMIS," řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. Za správu systému IMIS platí ministerstvo už od dob Aleše Řebíčka obrovské peníze. "Během let na ni šlo asi 1,5 miliardy korun," potvrdil  Dobeš informace TÝDNE.

* Co všechno způsobí kolaps evidence vozidel?

* Chystají se úředníci na nejhorší?

* Proč systém IMIS za 1,6 miliardy korun neplní svůj účel?

* K čemu potřebovalo ministerstvo program, který používají automobilky?

* Jak souvisejí současné čistky na ministerstvu dopravy s miliardovým utrácením?

Více čtěte v časopise Týden, který vychází  21. 5. 2012.

Autor: Tomáš MenschikFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ