Svůj život zasvětil Jiří Simon boji proti obřímu nákupnímu areálu City Park, který loni v říjnu vyrostl v blízkosti historického centra Jihlavy. Na protest proti jeho otevření se padesátiletý aktivista na Nový rok oběsil nad jedním z jeho vchodů. Na pietní vzpomínkové setkání za jeho čin dorazilo v sobotu na dvě stě padesát lidí.
Takový nával jako v sobotu jihlavský obchodní areál City Park ještě nezažil. Před vchodem do centra se ve dvě hodiny odpoledne shromáždilo více než dvě stě lidí. Nepřišli však nakupovat, ale rozloučit se s Jiřím Simonem, jenž proslul jako odpůrce obřího střediska.
ČTĚTE TAKÉ: Jihlavský donkichot se oběsil na protest proti obchoďáku
Rozloučení s padesátiletým aktivistou zorganizoval Marek Řezáč, který se ve městě živí jako řidič autobusu. Ve svém proslovu mimo jiné zmínil, že má v plánu pokračovat v bitvě, kterou Jiří Simon žil v posledních letech.
"Budeme iniciovat nové vyšetřování pozadí vzniku City Parku," uvedl Řezáč. Podporu v jeho kroku mu vyjádřili i zástupci organizací, které bojují proti porušování lidských práv a svobod.
Dorazil například předseda sdružení Občané za svá práva Karel Berka, či známý aktivista Jiří Šinágl. Ten se mimo jiné nechal slyšet, že Jiřího Simona považuje za "novodobého Jana Palacha".
"Ti, kdo se podíleli na jeho smrti, by měli skončit před soudem," hřímal Šinágl.
Syn: Táta je pro mě hrdina
Uctít památku zesnulého otce dorazil i dvaadvacetiletý syn Jakub Simon. Ke vchodu do City Parku položil kytici, zapálil svíčky a v krátké řeči zavzpomínal na otce.
"Táta nebyl řadová ovce jako někteří. Pro mě svým činem zůstává hrdinou," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mladík.
ČTĚTE TAKÉ: Zloděj vykradl opuštěný dům po jihlavském donkichotovi
Přítomní pak pod jeho vedením přešli průvod k rodinnému domku, v němž Simon bydlel už bez zbylých členů rodiny. Ten minulou středu vykradl neznámý zloděj. Odnesl si zejména osobní počítač, v němž měl Simon veškerou dokumentaci o City Parku.
Foto: Robert Zlatohlávek, Martin Herzán