Obliba jazykových pobytů roste. Nejžádanější je Malta

Domácí
22. 7. 2017 05:40
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Jazykové studijní pobyty v zahraničí jsou mezi Čechy stále populárnější. Shodli se na tom zástupci agentur, jež tyto pobyty zprostředkovávají. Nejžádanější jsou dlouhodobě pobyty zaměřené na studium angličtiny. Mezi nejoblíbenější cílové země patří nyní zejména Malta, Británie, USA a Kanada. Nejčastěji lidé vyjíždějí na dva týdny. Ceny takových kurzů jsou v řádu desítek tisíc korun. Delší pobyty vyjdou na statisíce korun.

"Nejoblíbenějšími zeměmi, kam klienti míří, jsou Velká Británie a Malta. Evropské destinace jsou obecně oblíbenější, protože jsou dostupnější jak z hlediska vzdálenosti, tak ceny," řekla mluvčí Student Agency Klára Majíčková. Zájem o Velkou Británii ale oproti minulým rokům trochu poklesl, doplnila konzultantka agentury Study.cz Kristýna Hrůšová. "Pozorujeme nárůst zájmu o Kanadu, USA a Maltu. Pokud jde o Británii, na objednávky v květnu a červnu měly vliv (nedávné teroristické) útoky," vysvětlil ředitel cestovní kanceláře Intact Karel Klusák.

Někteří lidé podle něj mají obavy, že je v Británii moc uprchlíků nebo že se k nim Britové v důsledku rozhodnutí o vystoupení Velké Británie z EU nebudou chovat přátelsky. Obojí je podle něj nesmysl. Pokud už se lidé pro Británii rozhodnou, volí čím dál častěji spíše menší anglická města a letoviska. "Nejspíš poprvé budeme mít víc klientů do Brightonu než do Londýna," dodal Klusák.

Cenová dostupnost

Ceny závisejí zejména na cílové zemi a délce pobytu. Vliv na ně mají ale i další faktory jako intenzita kurzu nebo roční období. Nejčastěji lidé vyjíždějí o letních prázdninách.

Pobyt na oblíbené Maltě stojí zhruba stejně jako ve Velké Británii. Na poměrně levný pobyt mohou lidé vyjet do Kanady. "Dvanáct týdnů obecné angličtiny s 30 lekcemi týdně v Torontu nebo Vancouveru pořídíte za 37 320 korun, zatímco v Anglii nebo USA je cena kurzovného zpravidla dvojnásobná," uvedl Klusák.

Agentury nabízejí pobyty v délce jednoho týdne až jednoho roku. Češi nejčastěji vyjíždějí na studijní pobyt na dva až čtyři týdny, dlouhodobější pobyty nejsou až tak časté. Průměrná délka pobytu v Evropě je přibližně tři týdny, v Severní Americe šest týdnů, v Austrálii a na Novém Zélandu kolem deseti týdnů.

Bankovní půjčka 

Půlroční pobyt pro dospělé vyjde na 200 tisíc až 300 tisíc korun podle destinace a typu kurzu. Vedle jazykových kurzů pro dospělé se nabízejí také pobyty na středních školách. Pololetí v Kanadě stojí od zhruba 200 tisíc korun výše, na Novém Zélandu přijde přibližně na 300 tisíc korun a víc. Kromě toho je třeba zaplatit letenky, ubytování, stravu a připočítat další kapesné. Někteří lidé si proto na tyto pobyty půjčují peníze od bank.

Kromě klasických studijních pobytů jsou podle Majíčkové čím dál populárnější i takzvané rodinné pobyty s výukou jazyka, na které jezdí rodiče s dětmi. Zájem prý narůstá i u pracovně-studijních pobytů v Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu.

Agentury nabízejí pobyty i s dalšími jazyky, především s němčinou, španělštinou a francouzštinou. Zájem o ně je ale podstatně menší.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ