<span>Obrozený Pionýr</span> vyznamenal své věrné. Slaví 20 let

Domácí
29. 1. 2010 21:00
Při oslavě 20 let od založení novodobého Pionýra ocenili zasloužilé.
Při oslavě 20 let od založení novodobého Pionýra ocenili zasloužilé.

Při oslavě 20 let od založení novodobého Pionýra ocenili zasloužilé.Mládežnická organizace Pionýr slaví jubileum, dvacet let své novodobé existence. Na půdě Senátu čelní představitelé Pionýra předali medaile těm nejzaslouženějším ze svých řad. 

"Ahoj Pionýři," přivítal polozaplněný Valdštejnský sál moderátor. V pionýrském stejnokroji byl však mezi publikem jen jeden člověk. Zbytek zvolil raději formálnější oblečení. Každý ale měl na klopě plaketu se znakem Pionýra a nápisem: 20 let dobrým směrem. Oslavu výročí nekomunistického pionýra odstartovala místopředsedkyně senátu Alena Gajdůšková (ČSSD), bývalá učitelka a někdejší členka Pionýra.

Plakety k příležitosti oslavy 20 let od založení Pionýra."Bylo to mé dětství a vzpomínám na to ráda," rozpomínala se Gajdůšková. "Hluboce si vážím každého, kdo se věnuje práci s dětmi," ocenila vedoucí pionýra.

Mikrofonu se chopil i nynější šéf organizace Petr Halada. "Nikdy jsme se nesnažili svou minulost skrývat a nebráníme se debatě s kýmkoli, kdo je ochoten rozumně diskutovat," řekl Halada. "Ostatně samo obnovení činnosti v roce 1990 a hlavně následujících dvacet let nepřetržité činnosti dokázalo, že i při velmi kritickém pohledu do historie pionýrského hnutí a s vědomím chyb, bylo a stále je na co navazovat," dodal.

Po krátkém vystoupení náměstkyně ministryně školství Evy Bartoňové došlo na udělování plaket za věrné členství. Většina z oceněných se Pionýru věnuje už přes dvacet let.

Senátorka Alena Gajdůšková vzpomíná na pionýrská léta ráda.Pionýrská organizace s několika pauzami a obměnami funguje už téměř šedesát let. Na jeho začátku měl "reagovat na přirozené dětské potřeby sdružování a spolupodílu na správě svých věcí," píše se na stránkách nynějšího Pionýru. Šlo však o jakousi komunistickou přípravku. Oddíl totiž podléhal přímému řízení KSČ a měl ideologicky působit na mládež a prosazovat politiku vládnoucí strany. V roce 1970 pak jen změnil název na Socialistický svaz mládeže (SSM), který fungoval až do listopadu 1989.

ČTĚTE TAKÉ: Pionýr slaví 20 let obnovené činnosti. Bude výstava

Nynější hnutí vzniklo v lednu 1990. Hlásá, že je nezávislé a není spojeno s žádným politickým uskupením. Pionýr je hned po Junákovi druhým největším sdružením tohoto typu. Má téměř 20 tisíc členů.

Foto: Karel Šanda

Autor: - onp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ