Železničáři jdou proti vládě. Protože nepřistoupila na jejich sociální požadavky, vyhlásili na 24. června stávku. Pokud vláda nevyužije lhůtu na vyjednávání, která vyprší den před protestem, na hodinu se zastaví vlaky v celé zemi.
"Bude to plošná stávka. Naše jednání s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem nedopadlo přesvědčivě," konstatoval místopředseda Odborového svazu železničářů (OSŽ) Jaroslav Pejša.
Odboráři chtěli záruky týkající se důchodu. Požadovali, aby železničáři mohli odejít do předčasného důchodu. "Do pětašedesáti let se v některých profesích na dráze nedá pracovat," uvedl Pejša. Na odchod do předčasného důchodu by si mohli podle návrhu odborů předem spořit.
Lhůta vyprší den před stávkou
24. června se zastaví doprava |
V úterý 24. června od 13 do 14 hodin budou stávkovat: - strojvůdci, kteří zastaví vlaky kvůli nespokojenosti s důchodovou reformou. Protest si navíc prodlouží o 15 kvůli nesouhlasu s průběhem vyšetřování tragické železniční nehody v Moravanech na Pardubicku .
- řidiči autobusů pražského dopravního podniku. Mělo by jich být až 2400.
- řidiči metra a tramvají v Praze se ke stávce také přidají
- hromadná doprava v Brně a dalších velkých městech bude také na hodinu mimo provoz
- zdravotníci budou stávkovat proti plánované reformě ve zdravotnictví. Kolik lidí se do protestu zapojí, nechtějí jejich představitelé spekulovat. |
Železničáři dali ještě vládě čas na přehodnocení svého stanoviska, a to do 23. června. Železničáři chtějí také mít jistotu finančního zabezpečení, když po padesátce přijdou o práci.
"Protože pak už je nikdo nezaměstná," odůvodnil Pejša. Stát by kvůli tomu měl zřídit zvláštní fond. Chtějí mít také garantováno, aby maximální doba odpracovaná u dráhy byla třicet let a aby jim stát přispíval na důchod.
S požadavky souhlasíme
Ministerstvo dopravy ale nic neslíbilo. "My s těmi požadavky v podstatě souhlasíme. Nemáme ale odborníky na pracovní právo a neumíme je zapracovat do zákona. Míč je na straně ministerstva práce," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
O výstražné hodinové stávce rozhodli také odboráři sdružení v Českomoravské konfederaci odborových svazů. Pracovat nebudou rovněž od 13 do 14 hodin. Předběhli je školští odboráři, kteří vyhlásili celodenní stávku na dnešek.
Další protest na čtyřiadvacátého chystají zdravotníci, ti ale budou narozdíl od ostatních stávkovat celý den. "Nebojujeme s občany, nebojujeme s našimi zaměstnavateli, bojujeme s reformou," řekl šéf zdravotnických odborářů Jiří Schlanger. Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha chtějí protestující kromě své nevole vůči vládním reformám také vyjádřit podporu rebelujícím poslancům, kteří se snaží jejich dopad utlumit.
Foto: Lucie Pařízková