Odborník na leteckou dopravu: Blesk to určitě nebyl
01.06.2009 20:30 Rozhovor
Stále není jasné, kde a jak zmizelo letadlo Air France, které směřovalo z brazilského Ria de Janeira do Paříže. Pilot ještě hlásil elektrický zkrat na palubě, ale podle Vladimíra Němce z Ústavu letecké dopravy ČVUT by například zásah bleskem pád letadla zavinit neměl.
Co může zapříčinit, že letadlo zmizelo z radaru?
Vzhledem k zakřivení zemského povrchu radar nefunguje vždy ve stejné výšce. Zvláště nad Atlantikem, což je rozlehlá plocha, ne úplně dokonale pokrytá radarovým vysíláním. Letadlo se tak mohlo dostat do výšky, ve které ho radary nezachytily.
ČTĚTE TAKÉ: Není naděje. Letadlo s 228 lidmi zmizelo nad Atlantikem
Jak si vysvětlujete, že pilot nevyslal nouzový signál?
Nedá se vyloučit, že pilot signál vyslal, ale ten se nepodařilo přijmout. Nedokážu odhadnout, co se na palubě stalo, mohlo to být cokoliv, co by pilotovi zabránilo ve vyslání signálu.
Co si myslíte o variantě, že příčinou mohlo být zasáhnutí bleskem?
To je naprosto vyloučené. Letadlo funguje jako tzv. Faradayova klec. To znamená, že elektrický náboj se rozprostře po plášti a vnitřek letadla nemůže v žádném případě ohrozit.
A co kdyby pilot přistál na nějakém místě mimo civilizaci? Mohl by podat zprávu, i když rádiové spojení nefungovalo?
Letadla jsou vybavena i pro tyto situace, pilot má několik možností, jak o sobě dát vědět.
Pokud se pilotovi podařilo přistát na moři, mají cestující šanci na přežití?
Přistání na vodě se dá zvládnout, vzpomeňte si například na nedávné nouzové přistání na řece Hudson. Každé dopravní letadlo má dostatek záchranných člunů pro všechny. Pokud se přistání povedlo, na člunu se dá přežít minimálně 24 hodin. Záleží to samozřejmě na povětrnostních podmínkách. Každý člun je navíc vybaven vysílačem nouze, takže by neměl být problém ho lokalizovat. Stejný signál vysílá i černá skříňka letadla.
ČTĚTE TAKÉ: Nouzové přistání v New Yorku. Cestující přežili
Proč je tedy záchranáři ještě nenašli?
Signál může zachytit buď letadlo, které letí kolem, nebo družice. Ty však nad každým místem zeměkoule prolétávají v určitých intervalech. Proto signál ještě nemusely zachytit.
A jaký je váš odhad toho, co se nad Atlantikem stalo?
Netroufám si nic odhadovat. Ale neměli bychom propadat panice a pouštět se do spekulací. Snažme se spolehnout na práci záchranářů a počkat na oficiální informace.
Foto: ČTK/AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.