Odbory bijí na poplach, na Ostravsku je na zavření další důl

Domácí
19. 3. 2014
Černouhelný průmysl má problémy po celém světě.
Černouhelný průmysl má problémy po celém světě.

V Moravskoslezském kraji problémy nemizí, naopak. Podle odborů je na Karvinsku a Frýdeckomístecku ohrožen kromě dolu Paskov i další důl, konkrétně Důl Karviná. Pokud se nepodaří co nejrychleji vyřešit problémy, přibudou podle odborářů do roku 2016 tisíce dalších nezaměstnaných. Odbory varují, že by kvůli tomu mohla prudce vzrůst kriminalita, ale výrazně by mělo přibýt i sociálních nepokojů.

"Důl Karviná je vážně ohrožen, dokonce daleko vážněji než důl Paskov," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda hornických odborů v Moravskoslezském kraji Jaroslav Pytlík. "Nemá vyřešenou těžbu, pod lokalitou nejsou vykoupené domy, protože to není domluvené s městem. Pokud se to nevyřeší, tak důl skončí někde na rozhraní let 2016 a 2017," dodal.

Podle Marka Síbrta, mluvčího OKD, kterým oba doly patří, se však není čeho obávat. Rozšíření těžby podle něj bylo původně plánováno pod částí Orlové a pod oblastí Starého Města v Karviné. V Karviné to ovšem zčásti zasahovalo do průmyslové zóny a k vzácným rybníkům. I z toho důvodu se rozhodlo vedení oblast budoucí těžby zmenšit.

Těžba se nevyplatí

"Další věc jsou těžkosti černouhelného průmyslu po celém světě, klesající ceny a tak dále," konstatoval Síbrt. "Některé zásoby, které se nám před třemi lety vyplatilo vytěžit, už v současnosti ekonomicky vytěžit není možné. Prostě se to nevyplatí," dodal.

Přiznává ovšem, že má OKD vykoupeno zatím jenom sto domů ze zhruba dvou set, které se v lokalitě těžby nacházejí. OKD vykoupilo i část dalších pozemků a garáží v lokalitě. "Potom přišlo v černouhelném průmyslu to, co přišlo, takže my jsme ty výkupy v roce 2013 pozastavili. Minulý nebo předminulý týden jsme se rozhodli, že vzhledem k ekonomické situaci nebudeme vykupování obnovovat," říká Síbrt. Dokončit je třeba do roku 2016 i hodnocení dopadů na životní prostředí EIA, bez kterého by nemohla těžba pokračovat. Podle Síbrta se ovšem vše podaří do roku 2016 v pořádku dokončit.

V dole Karviná pracují podle odborů zhruba tři tisícovky lidí. Pokud by se i přes ujištění OKD potvrdilo varování odborů, mohli by tito lidé brzy přijít o místo. Další dva tisíce by mohly být v následujících letech propuštěny z dolu Paskov, kde pracují další dvě tisícovky lidí. "To je celkem pět tisíc. Na ně jsou navázána další pracovní místa. Bez práce by mohlo být patnáct tisíc lidí. To ten region neunese," varuje Pytlík.

Nejpostiženější region

Už nyní region patří k nejpostiženějším v republice, dosahuje na první příčky v žebříčku nezaměstnanosti, kriminalita tam podle Pytlíka také patří mezi nejhorší v zemi.  "Pokud ti lidé budou propuštěni, abnormálně se sníží kupní síla, budou další nezaměstnaní. Ta situace se ještě výrazně zhorší," říká Pytlík.

Proto podle něj rada Sdružení hornických odborů (SHO) vyzývá vládu, vedení Moravskoslezského kraje, zastupitele obcí a měst, aby urychleně dořešili situaci v OKD ve vztahu k zaměstnanosti. Podle odborů je zarážející, že majitel dolů OKD připravuje navýšení denní pracovní doby v podzemí nad osm hodin. "Jedná se o velmi těžké provozy, mnohdy ve špatných mikroklimatických podmínkách a s vysokou fyzickou a psychickou zátěží," konstatovaly odbory.

"Společnost OKD jednala o možnosti prodloužení denní pracovní doby s odborovými organizacemi pouze pro Důl Paskov," okomentoval to mluvčí OKD Marek Síbrt. Fakticky by podle něj ale šlo pouze o jiné rozvržení pracovního týdne, protože i při změně denní pracovní doby by zůstala zachována maximální týdenní pracovní doba stanovená zákoníkem práce.

Prozatím se mluvilo především o zavírání dolu Paskov na Frýdeckomístecku. Ten původně chtěla OKD zavírat už letos. Pracovní návrh odborné skupiny, která připravuje doporučení pro vládu, jak řešit situaci v dole, ovšem počítá s uzavřením zařízení až v roce 2016. Pak by nastal útlum dolu s nějakou státní podporou.

Těžební společnost New World Resources (NWR), která je vlastníkem OKD, se loni propadla do čisté ztráty 970,27 milionu eur (zhruba 26,7 miliardy korun). Zavření Dolu Paskov má být jedním z úsporných opatření, které firma dělá.

Autor: - pcl -

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné