Tři rozhodci v kauze Diag Human versus stát, ve které jde o 14 miliard korun, zřejmě dostanou každý deset milionů korun. Částku si navrhli rozhodci sami loni, pak na ni přistoupil Diag Human a teď i stát.
Uvedl to deník Mladá fronta Dnes s odvoláním na advokáta společnosti Diag Human Jana Kalvodu.
ČTĚTE TAKÉ: V kauze Diag Human se objevili další dva žalobci
Diag Human: Štáva se brání. Dovoláním a ústavní stížností
"Strany se shodnou na odměně, nicméně smlouva zatím nebyla podepsána," řekl Kalvoda. Podle zdroje z ministerstva zdravotnictví stát navrhuje také deset milionů korun pro každého. Celkové náklady ve výši 30 milionů korun si rozdělí obě strany napůl. Podepsání dohody o odměně podle Kalvody i zdroje z ministerstva zdravotnictví závisí na majiteli firmy Diag Human Josefu Šťávovi.
V kauze budou rozhodovat šéf Hospodářské komory ČR Petr Kužel, bývalý děkan právnické fakulty v Plzni Milan Kindl, který odstoupil po odhalení "rychlostudentů", a Švýcar Damian Della Ca. Ti mají přezkoumat rozhodnutí první arbitráže ze srpna 2008, ve které stát prohrál a měl zaplatit téměř devět miliard korun odškodného za údajné zmaření Šťávova vysoce ziskového obchodu s krevní plazmou. Spor vznikl, když MZ firmu odmítlo ve výběrovém řízení na její zpracování.
Podle zdroje z ministerstva navrhuje stát vysokou odměnu proto, že je to adekvátní výše částky, o kterou ve sporu jde, píše Mladá fronta Dnes. Kalvoda tvrdí, že odměnu navrhl jeho klient pod tlakem, když jej stát upozornil, že dohoda o odměně je zřejmě předpokladem pro jakoukoliv činnost rozhodců. Podle zdroje obeznámeného s průběhem arbitráže by mohli rozhodnout do půl roku.
Situace v nejdelším obchodním sporu v dějinách České republiky se možná dál zkomplikuje. V lednu totiž byli do sporu přijati účastníci, kteří údajně drží čtvrtinu Šťávova nároku. Jsou to firmy Towit Machinery, která je podle listu spojená s Vítkovicemi Machinery Jana Světlíka, a offshorová Dumfries Holdings. Šťáva odmítá, že by část pohledávky komukoliv postoupil, a bude se přistoupení firem bránit.
Ilustrační foto: archiv Týdne, Karel Šanda