Odplata za výbuch ve Vrběticích. Pokuta pro jiný sklad munice

Domácí
4. 10. 2015 06:40
Do areálu muničního skladu Vrbětice je vstup zakázán.
Do areálu muničního skladu Vrbětice je vstup zakázán.

Červnové policejní zabavení a odvoz tří set tun zbraní z areálu významné české zbrojovky Zeveta v Bojkovicích u Uherského Brodu má pokračování. Na konci správního řízení, které zahájili vyšetřovatelé, může být vysoká pokuta. Zbrojaři však pokládají policejní akci za nepochopení, jak se mají těžké zbraně bezpečně skladovat.

Po dvou loňských výbuších v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku se policie rozhodla zkontrolovat další areály a přitáhnout šrouby. Výsledkem byla i červnová akce v Zevetě, kde policisté zabavili tisíce granátometů, oficiálně patřících společnosti Pyro-Technology v likvidaci. Proč? Špatný, tedy nebezpečný způsob skladování.

"Důvodem bylo skladování munice v nevyhovujících podmínkách," potvrdila on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová. Podle vyšetřovatelů nesplňují skladovací prostory v Zevetě nařízení vlády o bezpečném zabezpečení zbraní. "To stanoví požadavky ve čtyřech základních oblastech - stavební materiály, zamřížování oken, trezorové dveře a elektronické zabezpečení," vysvětlila policie. "Munice tedy byla odvezena především proto, aby nemohlo dojít k jejímu případnému zneužití či odcizení."

Podle dřívějšího stanoviska firmy Pyro-Technology ovšem není možné granátomety, které mají v sobě 350 gramů trhaviny, skladovat podle těchto předpisů. Kdyby byly zbraně v hermeticky uzavřeném prostoru, v případě exploze nebude výbuch směřovat nahoru (jako tomu bylo ve Vrběticích, a proto se v okolí nikomu nic nestalo a zemřeli pracovníci jen přímo v hale), ale do všech stran. A to by mohlo být nebezpečné. Firma tvrdí, že munici proto skladovala jako výbušninu, kde platí odlišné předpisy. Několik let to přitom nikomu nevadilo.

Skladovacího areálu v Bojkovicích se zastal také prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. "Osobně jsem navštívil firmu ZEVETA a prohlédl si skladovací prostory určené ke skladování ručních protitankových granátů. Velmi mile mě překvapilo, v jak dobrém stavu jsou tyto sklady a jak mají kvalitní systém střežení a elektronického zabezpečení," řekl Hynek on-line deníku TÝDEN.CZ. Dodal, že současné požadavky na skladování munice ve svých důsledcích mohou v případě výbuchu ohrozit okolí skladovaných prostor.

"Je absurdní, že požadavky na uložení deseti tun tritolu ve formě trhaviny jsou diametrálně odlišné od toho, když stejný objem tritolu bude ve formě munice," konstatoval Hynek. Uvedl, že problémy s policejními kontrolami má nyní více skladů, respektive zbrojovek.

Čtěte TÝDEN."Domnívám se, že platný zákon o zbraních a střelivu a příslušné vyhlášky dostatečně zahrnují problematiku sportovních a loveckých zbraní a střeliva do nich. Jejich aplikaci na těžkou vojenskou munici, jako jsou dělostřelecké náboje či protitankové granáty, ovšem považují odborníci za nevhodnou," řekl prezident asociace.

K největším problémům a nelogickým opatřením podle Hynka dochází u výrobních podniků. "Firmy musejí za nemalé náklady montovat na výrobní prostory trezorové dveře, které pak kvůli jinému zákonu nikdy nesmějí zavřít," dodal.

MNOHEM VÍCE K TÉMATU SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÝ VYCHÁZÍ JIŽ V PONDĚLÍ 5. ŘÍJNA 2015.

Autor: Pavel BarochFoto: ČTK , Glück Dalibor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ