Ministerstvo spravedlnosti neodškodní exposlance Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksu, kteří od něj podle dřívějších informací požadovali každý zhruba čtyři miliony korun. Ty podle nich měly kompenzovat morální újmu, ušlý výdělek, náklady na právníky a více než měsíční vazbu v kauze manželky bývalého premiéra Petra Nečase Jany Nagyové (Nečasové). Stíhání tří exposlanců bylo zrušeno zásahem Nejvyššího soudu. Rozhodnutí o neodškodnění zaslalo ministerstvo exposlancům v úterý.
Podle ministerstva je právo na odškodnění bývalých poslanců vyloučeno, a to ze zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. "Platí, že právo na náhradu škody nemá ten, kdo byl zproštěn obžaloby či jehož trestní stíhání bylo zastaveno jen proto, že není za spáchaný trestný čin trestně odpovědný," píše se v tiskové zprávě ministerstva.
Nejvyšší soud stíhání exposlanců zrušil, protože se na ně vztahovala poslanecká indemnita. Za své jednání tak nebyli trestně odpovědní a byli vyňati z pravomocí orgánů činných v trestním řízení.
Tři exposlanci ODS, Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa, se v roce 2012 vzdali poslaneckého mandátu, a umožnili tak schválení vládního daňového balíčku. Žalobci exposlance vinili, že se mandátů vzdali za příslib lukrativních postů ve státních firmách. Stíhání exposlanců s odvoláním na poslaneckou imunitu později zrušil Nejvyšší soud. V případu údajných trafik jsou nadále obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho současná manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček.
Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS. Exposlanci teď v kauze vystupují jako svědci.