Oligarcha Babiš je hrozbou pro demokracii, píší v USA

Domácí
11. 4. 2015 13:00
Andrej Babiš.
Andrej Babiš.

Jako možnou hrozbu pro demokratické instituce v srdci Evropy vylíčil na svém webu prestižní americký časopis Foreign Policy vzestup druhého největšího boháče v Česku Andreje Babiše - místopředseda vlády a ministr financí má příští týden na programu návštěvu Spojených států.

"Teď i Češi mají problém s oligarchy," upozornil v titulku list, podle kterého je Babiš jedním z politicky nejmocnějších miliardářů na světě, protože se mu povedlo rozšířit své podnikatelské impérium i do pražských mocenských kuloárů. Nyní je ministrem financí, ale má mnohem vyšší ambice, tvrdí autoři článku. "Babisconi", jak se prý Babišovi přezdívá po vzoru italského miliardáře a bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, prý představuje "bod obratu" v českých dějinách po pádu komunismu.

Od "sametového rozvodu" se Slovenskem se Česko vyznačovalo rychlou přeměnou v demokratickou zemi s tržní ekonomikou, která se stala členem Evropské unie. Ale česká liberální demokracie v posledních letech zeslábla. Od vypuknutí světové finanční krize mnoho Čechů pociťuje rostoucí zklamání z Bruselu, dříve rozmanitou mediální scénu stále více ovládají mocní magnáti a prezident Miloš Zeman ještě povzbuzuje tyto procesy a síly zaměřené proti dosavadnímu uspořádání. Situace v Praze sice nedospěla tak daleko jako v Budapešti Viktora Orbána, nicméně oslabování demokratických institucí by podle Foreign Policy mělo vyvolat poplach, protože jde o část Evropy vystavenou vlivu Ruska Vladimira Putina.

Do toho podle časopisu zapadá i Babišův vzestup jako vůdce hnutí ANO, které - "dosti ironicky" - dokázalo zúročit rostoucí znechucení z bohatých podnikatelů. Foreign Policy připomněl i skvrny na Babišovi v podobě sporů ohledně údajného donašečství komunistické Státní bezpečnosti. To sice Babiš popírá, ale za úspěch v podnikání podle časopisu mnohdy vděčil kontaktům z komunistické éry, záhadné smrti svého hlavního konkurenta Františka Mrázka i stykům s Milošem Zemanem v dobách, kdy ten býval předsedou vlády. Sám Babiš také prorazil cestu "oligarchizaci" českých médií, aby mohl hanět soupeře na cestě k premiérskému křeslu, po kterém prý touží.

"Vzestup Andreje Babiše představuje novou éru v české politice, více zaměřenou na ochranu podnikatelských zájmů než na zachování demokracie, Praha už byla středobodem změn ve střední Evropě... Ale v roce 2015 je české hlavní město úplně jinde, než si představovali lidé, kteří stáli na Václavském náměstí v listopadu 1989," usoudil americký časopis.

Vicepremiér a ministr financí v pondělí odletí na týdenní návštěvu USA, kde se zúčastní výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a sejde se s vlivnými politiky i podnikateli. Cesta prý zčásti připomíná "předpremiérskou" výpravu Vladimíra Špidly z března 2002.

Babiš je majitelem chemicko-potravinářského holdingu Agrofert, kvůli čemuž opakovaně čelí kritice za střet zájmů. Podle časopisu Forbes disponuje jměním 2,4 miliardy dolarů (přibližně 48,6 miliardy Kč), a je tak na žebříčku největších českých boháčů hned za Petrem Kellnerem.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Pražské letiště na hodiny ochromila mlha. Zastavilo lety, ale už funguje

Domácí
16. 4. 2025

Startuje pstruhová sezona. Rybáři si loni vysadili 2,5 milionu pstruhů obecných

Domácí
16. 4. 2025

Historickým městem roku je Moravská Třebová. Má jen deset tisíc obyvatel

Domácí
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ