Ombudsman Pavel Varvařovský chce k 20. prosinci skončit ve své funkci. Ve středu to uvedla mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. Jaký je důvod rezignace, neuvedla a dodala, že ani Varvařovský to nebude chtít nikterak komentovat. Ombudsman je momentálně na dovolené.
"Rozhodl jsem se rezignovat a děkuji všem svým spolupracovníkům za podporu a pracovní nasazení," sdělil Varvařovský písemně. Do doby zvolení nového ombudsmnana bude jeho činnost v plném rozsahu vykonávat jeho zástupce Stanislav Křeček.
"Pan Varvařovský nám sdělil, že bude rezignovat z důvodů, které nespočívají uvnitř tohoto úřadu," řekl Křeček České televizi.
Hrazdílková připomněla, že podle zákona o veřejném ochránci práv může úřadující ombudsman rezignovat až den poté, co předá oficiálně svůj úřad předsedovi Poslanecké sněmovny.
Osmašedesátiletý Varvařovský by tedy svou rezignaci musel předat předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) 19. prosince. Volba nového ombudsmana by se měla konat do 60 dní.
Varvařovský je po Otakaru Motejlovi druhým českým ombudsmanem. V úřadu je od 13. září 2010. Od samotného počátku se netajil tím, že na této funkci nijak nelpí. Uváděl to, když zákonodárci nevěnovali dostatečnou pozornost jeho legislativním doporučením a zamýšlel se přitom nad smyslem své činnosti.
Právě hlavně neochotou vlády i Parlamentu zabývat se doporučeními ombudsmana si vysvětluje ohlášenou rezignaci Varvařovského předsedkyně sněmovního petičního výboru Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM). "Osobně jsem přesvědčena, že jde o vyústění jeho skepse," řekla. Sněmovnu ale prý postavil před obtížnou situaci najít důstojného nástupce. Bebarová-Rujbrová uvedla, že Varvařovský navázal na směr, který dal úřadu Motejl a díky kterému získala instituce vážnost, a snažil se její činnost více popularizovat. "Nemám, co bych jeho práci vytkla," dodala.
Pro předsedu senátního výboru Marcela Chládka (ČSSD) bylo rozhodnutí Varvařovského zklamáním, pokud nebylo motivováno zdravotními důvody. Připomněl, že ombudsman už dříve opakovaně avizoval rezignaci v případě, nebudou-li jeho doporučení vyslyšena. Podle Chládka není možné odcházet při prvních konfliktech a nedokončit mandát.
Možnost, že by z funkce odešel, uvedl i při jednání o svém zástupci. Po Jitce Seitlové jim byl zvolen Stanislav Křeček. Varvařovský v době hledání nového zástupce upozornil, že pokud by s novým kolegou nebyl schopen se dohodnout na spolupráci, mohl by zvažovat odstoupení.