Organizovaný zločin je z poloviny v rukou cizinců

Domácí
7. 5. 2013 06:15
Za nejrozšířenější aktivity organizovaného zločinu v České republice označil průzkum výrobu a distribuci drog a krádeže aut (ilustrační foto).
Za nejrozšířenější aktivity organizovaného zločinu v České republice označil průzkum výrobu a distribuci drog a krádeže aut (ilustrační foto).

Pravidelný průzkum mezi policejními experty ukázal, že v lidech podílejících se na organizovaném zločinu v Česku mají mírnou většinu cizinci, nejvíce Vietnamci a Ukrajinci. Ženy se na organizovaném zločinu podílejí přibližně 13 procenty. O výsledcích expertizy o charakteru a činnostech skupin organizovaného zločinu píše v odborném časopise Kriminalistika Martin Cejp.

Průzkum, který se provádí mezi experty každoročně od roku 1993, označil za nejrozšířenější aktivity organizovaného zločinu v České republice výrobu a distribuci drog a krádeže aut. K razantnímu nárůstu v posledních letech došlo i v případě praní špinavých peněz, korupce, úvěrových, směnečných a daňových podvodů nebo nelegální výroby alkoholu a cigaret. Na druhou stranu klesá počet krádeží uměleckých předmětů, které vévodily žebříčku v devadesátých letech.

Italové na chvostu

Čechů zapojených v organizovaném zločinu je necelá polovina - 49 procent. Mezi "mafiány" původem z ciziny je nejčastější vietnamský, ukrajinský nebo ruský původ. Slaběji jsou zastoupeny další národnosti - Bulhaři, Číňané, Slováci, Bulhaři, Rumuni nebo Nigerijci. Odborníci na organizovaný zločin zmiňují v roce 2011 celkem 35 národností. Ač je mafie, typická pro Apeninský poloostrov, synonymem pro organizovaný zločin, v českém případě jsou Italové zmiňováni na posledním místě, předběhli je Gruzíni, Čečenci nebo třeba Nizozemci.

Podle expertů je 45 procent organizovaných skupin plně rozvinutých s třístupňovou řídící strukturou, ve srovnání s lety 2009 a 2010 jich byla nadpoloviční většina. Mají vrcholné vedení, střední článek řízení a řadové členy.  V roce 2011 bylo 59 procent členů kmenových, zbytek tvořili externisté, jejichž zadržení nebo podezření ze strany policie by nemělo na vliv skupiny zásadní vliv.

Externisté - zajistí doklady i podplatí starostu

Externisté organizovanému zločinu poskytují širokou škálu služeb. Nejčastěji zajišťují dopravu, logistiku, obstarávají doklady, zbraně, domy, byty nebo auta. Dokážou obstarat peníze, vyprat je, zařídit účet, sehnat finanční podporu či dodat falešné faktury.  

Policisty objevená pěstírna marihuany, kterou měli na svědomí dva muži a jedna žena vietnamské národnosti.

"Zajišťují komunikaci s orgány státní správy a samosprávy, zabezpečují bezproblémové řízení u státních orgánů, zprostředkovávají schůzky s příslušnými osobami," popisuje Cejp. Expertiza podle něj píše, že "tento servis často zajišťují pracovníci státních orgánů". V některých případech mohou být na některou práci najaty legální firmy, které ani nemusejí tušit, že pracují pro organizovaný zločin.

V náročnějších verzích spolupráce externisté získávají informace přímo z databází policie, justice, pojišťoven, telefonních operátorů nebo bank. Nejvyšší forma spolupráce externisty je potom přímá poradenská činnost, například právního charakteru - to se týká přibližně čtvrtiny externistů.

V organizovaném zločinu v Česku se v roce 2011 odhaduje podíl žen na 13 procent. V letech 2009 až 2011 se jejich podíl pohyboval mezi 11 a 16 procenty.  Ženy se nejčastěji podílejí na organizování prostituce, kuplířství a obchodu s lidmi. Na druhém místě je drogová kriminalita a na třetím logistika a administrativa. Ženy se přes nižší podíl uplatnily i na vedoucích pozicích.

Autor: David JarešFoto: Shutterstock , archiv , Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ