Zbytečné poplatky
OSA přijde o peníze za lidovky. Prý je vybírá neoprávněně
20.01.2016 17:19 Původní zpráva
Umělecké soubory věnující se zpěvu lidových písní nebo tanci na lidovou hudbu zřejmě brzy ušetří. Naprosto zbytečně totiž platí autorské poplatky Ochrannému svazu autorskému, i když tyto písně a hudba nemají autora. Změnit to má novela zákona o právu autorském, kterou navrhuje skupina senátorů. Nyní o o svém stanovisku k novele rozhoduje vláda.
Ochranný svaz autorský (OSA) každý rok na lidových písních vybere statisíce až miliony korun, a to bez toho, že by musel platit jejich autorovi. Například Národní ústav lidové kultury ve Strážnici mu uhradil v roce 2013 za pořady s folklórní tematikou, převážně Mezinárodní folklórní festival Strážnice, 113 tisíc korun a za rok 2014 dokonce 115 tisíc. Není přitom sám, který OSA za tuto produkci platí, týká se to i dalších vystoupení folklorních souborů.
"V minulosti byla mezi Ochranným svazem autorským a Folklórním sdružením České republiky uzavřena smlouva o kolektivním placení autorských poplatků a v rámci ní byl nastaven výhodný paušální poplatek pro jednotlivé folklórní soubory či pro festival," popisují senátoři vývoj celého problému. Folklórní soubory hradily tento poplatek Folklórnímu sdružení, a to jej mělo odvádět kolektivnímu správci. Poté, co se sdružení dostalo do složité finanční situace, hradily folklórní soubory poplatek Ochrannému svazu autorskému v závislosti na počtu návštěvníků.
"Mnohé folklórní soubory si však ani v současnosti neuvědomují, že ve skutečnosti nejsou povinny tento licenční poplatek hradit vůbec. A to z toho důvodu, že veřejně prezentují pouze hudební výtvory lidové tvořivosti, u kterých není znám jejich autor a které se v dané lokalitě tradují z generace na generaci," konstatují senátoři.
Proto navrhují v zákoně výslovnou výjimku, která je zprostí povinnosti za tato díla platit. "Nově se ustanovením autorského zákona zavádí pouze povinnost pro provozovatele oznámit kolektivnímu správci 15 dnů předem konání produkce a následně nejpozději 15 dnů po jejím konání program produkce s uvedením jmen autorů a názvů děl, která byla provozována," dodávají.
OSA se podle nich ale brání tomu, aby mu v důsledku novely utíkaly zisky. "Již vyjednal novou kolektivní licenční smlouvu se Společností pro lidové tradice Jihomoravského kraje (v médiích nazývanou Společností pro lidové tradice Moravy a Slezska), která by od folklórních souborů měla vybírat paušální poplatek, který následně hromadně odvede Ochrannému svazu autorů. Folklórní soubory mají následně obdržet certifikát, jenž je bude opravňovat k pořádání akcí v rozsahu, který je specifikovaný smlouvou mezi Společností pro lidové tradice krajů Moravy a Slezska a Ochranným svazem autorů," stojí v důvodové zprávě k novele předložené zákonodárci. Uvedená smlouva tak podle ní vůbec nereflektuje tu skutečnost, že mnohé folklórní soubory nebudou prezentovat chráněná díla autorů zastupovaných Ochranným svazem autorů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.