Znečistěné ovzduší
Ostravsko dvojnásobně ve smogu. Odnáší to zdraví dětí
05.11.2015 06:10 Původní zpráva
Pětatřicet dní v roce, po kterých smí být překročen limit znečištěného ovzduší polétavým prachem, Ostravsku očividně nestačí. Dva měsíce před koncem roku na některých místech Moravskoslezského kraje už byla povolená hranice zamoření překročena i víc než sedmdesátkrát.
Věřnovice 72krát, Ostrava-Radvanice 71krát, Český Těšín 60krát, Havířov 58krát. S nastupujícím podzimem, začátkem topné sezony a zhoršených rozptylových podmínek zase naskakují v databázi Českého hydrometeorologického dny s překročením limitu znečištěného ovzduší jemným prachem. Zákon povoluje 35 dní do roka. Na Ostravsku už některé stanice zaznamenaly více než dvojnásobek.
Potvrzuje se tak výsadní postavení Moravskoslezského kraje coby regionu patřícího k těm s nejvíce zamořeným ovzduším v celé Evropě.
"Průměrná roční koncentrace jemného prachu za rok 2014 zde překročila doporučení Světové zdravotnické organizace pro ochranu lidského zdraví asi 3,6krát. Obrazně řečeno tedy tato oblast hraje jakousi evropskou 'smogovou extraligu'. Srovnatelně velké zamoření jemným prachem mají totiž jen nejznečištěnější oblasti Bulharska, Polska a severu Itálie," konstatoval Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.
Připomněl, že krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti. Dlouhodobé působení prachu pak podle Šuty zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délku dožití hlavně kvůli úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění.
Ostrava navíc patří i mezi nejznečištěnější místa Evropy z hlediska koncentrací rakovinotvorného benzo(a)pyrenu. "Nejvyšší roční průměrná koncentrace v roce 2014 byla, podobně jako v předešlých letech, naměřena v průmyslové lokalitě Ostrava-Radvanice, a to 9,3 nanogramů na metr krychlový, což znamená více než devítinásobné překročení imisního limitu," konstatoval Český hydrometeorologický ústav ve své souhrnné zprávě o znečištěném ovzduší v loňském roce. Povolený limit je jeden nanogram na metr krychlový.
Miroslav Šuta dodal, že takové znečištění benzo(a)pyrenem nemá na starém kontinentě obdoby s výjimkou nejzamořenějších oblastí Polska a Bulharska. "Studie prokázala, že děti narozené a bydlící šest let v nejznečištěnější oblasti Ostrava-východ (Radvanice, Bartovice, Slezská Ostrava) měly třikrát vyšší výskyt lékařem diagnostikovaného průduškového astmatu a nejméně dvakrát vyšší výskyt atopického ekzému a alergické rýmy než děti narozené a žijící ve zbytku Ostravy," konstatoval Šuta.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.