Dva dny otřásly českou politikou. Policisté zadržovali a vyslýchali ve vlivných kruzích, materiály odnášeli ve velkém. Klíčovou osobou kauzy je bezpochyby šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová. Žena, na kterou ministerský předseda nedá dopustit, zřejmě propojuje několik případů. Kdo všechno je do nich zapleten? A z čeho policie Nagyovou a další obviněné viní?
Je do kauzy zapleten i premiér Petr Nečas?
Policie Petra Nečase zatím z ničeho neobvinila ani ho nezadržela. V policejním usnesení, které uniklo do médií, nicméně jméno ministerského předsedy figuruje. Nečas dal totiž podle detektivů slib třem bývalým poslancům ODS, že dostanou významné posty v polostátních firmách, a to považují za úplatek.
"Premiér Petr Nečas dal po 18. 9. 2012 slib prostřednictvím Jany Nagyové a Romana Bočka třem poslancům poskytnutí úplatku formou významných postů," uvádí se v policejním usnesení, do kterého nahlédla MF Dnes. Jiná věc je Nečasova politická odpovědnost. Premiér však zatím trvá na tom, že nerezignuje, ačkoliv policie obvinila šéfku jeho kabinetu Janu Nagyovou.
Kolik lidí vlastně policie obvinila?
Kriminalisté zatím obvinili sedm lidí z celkem osmi zadržených. Jedná se o již zmíněnou vrchní ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, exposlance ODS Petra Tluchoře a Ivana Fuksu, bývalého šéfa vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci Milana Kovandu, člena rozvědky Jana Pohůnka a exnáměstka ministra zemědělství Romana Bočka. Obvinění nakonec unikl vedoucí Úřadu vlády Lubomír Poul. Počet obviněných nicméně pravděpodobně ještě poroste. Mluví se až o desítkách osob.
Čeho se Nagyová dopustila?
Obvinění se týkají dvou trestných činů - zneužití pravomoci úřední osoby a korupce. Nečasova pravá ruka Jana Nagyová se měla dopustit obou dvou. Podle policie zaprvé organizovala sledování premiérovy ženy Radky a dalších dvou zaměstnanců Úřadu vlády Vojenským zpravodajstvím. Zadruhé se Nagyová provinila tím, že nyní již bývalým poslancům ODS domlouvala "trafiky" výměnou za odchod ze sněmovny a podporu Nečasovy vlády.
Půjdou obvinění do vazby?
Vyšetřovatelé v pátek oznámili, že uvalení vazby navrhnou u všech sedmi obviněných. Podle žalobců je důvodem obava z možného ovlivňování svědků. O vazbě bude rozhodovat soud.
Jak dlouho policie na případu pracovala?
Kriminalisté se do případu pustili už před rokem a půl, tedy na začátku roku 2012. Do akce se jich zapojilo zhruba čtyři sta. Během razie udělali 31 domovních prohlídek a prohlídek nebytových prostor, zajistili 120 až 150 milionů korun v hotovosti, desítky kilogramů zlata a také řadu materiálů, které budou dále vyhodnocovat.
Kde všude policisté zasahovali?
Už v noci na čtvrtek vyšetřovatelé vtrhli na Úřad vlády, následovala razie na ministerstvu obrany a pro materiály si policisté přišli i na rezort financí. Součástí akce byly také domovní prohlídky, a to v sídlech lobbisty Romana Janouška, Ivo Rittiga a bývalého náměstka vrchního státního zástupce v Praze Libora Grygárka. V neposlední řadě detektivové dorazili také na pražský magistrát a do některých státních a polostátních firem, například do Lesů ČR.
Jak s obviněnými souvisí policejní razie do sídel takzvaných kmotrů ODS Janouška a Rittiga?
Z policejních materiálů uniklých do médií vyplývá, že prověřování vlivných lobbistů Romana Janouška a Ivo Rittiga, ale také třeba Tomáše Hrdličky, stálo na počátku celého případu. Policisté je totiž podezřívali ze sjednávání výhod při zadávání veřejných zakázek. Celá kauza tak začala prověřováním klientelistických vazeb. A ty kriminalisty dovedly až k šéfce premiérova kabinetu Janě Nagyové.
Je pravda, že se skryli před policií v zahraničí?
Romana Janouška ani Ivo Rittiga policisté při domovních prohlídkách nezastihli, protože se oba nacházejí v zahraničí. Detektivové ale v pátek popřeli, že by jim podnikatelé tímto způsobem unikli. Všechny osoby, které měly být zadrženy, prý zadrženy byly. Policie proto nepočítá ani s vydáváním mezinárodních zatykačů.
Proč kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, když se týká především Pražanů?
Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci svěřil kauzu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman proto, že se policisté od počátku zajímali také o bývalého náměstka vrchního státního zástupce v Praze Libora Grygárka. "Existovalo podezření, že se jedná o trestnou činnost, na které se měl podílet i státní zástupce Vrchního státního zástupce v Praze," vysvětlil Petr Šereda z Odboru závažné finanční a hospodářské kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.