Nákup obrněných transportérů Pandur od firmy Steyr pro českou armádu provázela korupce, kauza ale bude "zametena pod stůl", nebude řádně prošetřena a zkorumpovaní politici nebudou odsouzeni. To si myslí více než tři čtvrtiny účastníků internetového průzkumu společnosti SANEP.
O korupci v zakázce za více než 14 miliard korun bylo v průzkumu přesvědčeno 83 procent dotázaných. Podle názoru téměř 84 procent respondentů je nereálné, že případná korupce bude vyšetřena. Téměř stejný podíl lidí nevěří, že by mohli být odsouzeni politici, kterým by případná korupce byla prokázána. Skoro 85 procent respondentů považuje za pravděpodobné, že kauza bude po volbách "zametena pod stůl".
ČTĚTE TAKÉ: Fischer: Kauzu pandurů prověří i tajná služba
Policie prohledala firmu Steyr a byty exmanažerů
Deník MF Dnes minulý týden zveřejnila tajně pořízené nahrávky rozhovorů se dvěma někdejšími manažery výrobce pandurů, rakouské firmy Steyr. Hovořili o provizích z obchodu pro politické strany a zmínili se i o některých vlivných lidech, například někdejším premiérovi Stanislavu Grossovi či bývalém a současném ministrovi obrany Karlu Kühnlovi a Martinu Bartákovi. Všichni jakoukoli možnost korupce odmítli.
Případ vyšetřuje speciální policejní tým ve spolupráci s rakouskými kolegy. Policie se nákupem transportérů zabývala už v roce 2006. Průzkum společnosti SANEP se uskutečnil 18. až 20. února. Bylo při něm dotázáno 6377 lidí ve věku 18 až 69 let.
Pořízení obrněných transportérů pro armádu provázejí kontroverze od samého počátku. Hned v roce 2006, kdy ministerstvo obrany podepsalo smlouvu s rakouským Steyrem, se spustilo vyšetřování, zda zakázku neprovázela korupce. Věc si ale přehazovala vojenská policie a protikorupční služba a na nic se nepřišlo. Se stížností na postup při tendru přišel také neúspěšný konkurent Rakušanů, Italská společnost Iveco Fiat.
V listopadu 2007 pak náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva uvedl, že transportéry pro českou armádu nevyhověly testům a tudíž není reálné, aby je vojáci dostali včas. Začalo se poprvé hovořit o tom, že česká strana odstoupí od smlouvy. Steyr se ale zapřísahal, že termíny dodrží. Na přelomu roků 2007 a 2008 pak vláda oznámila, že smlouvu s firmou Steyr skutečně vypoví. O pár měsíců později ale couvla a dohodla s Rakušany, že by zakázka přece jen mohla dopadnout, avšak určitě by nešlo o 24 miliard a plánovaný počet dvě stě obrněnců by se rovněž snížil.
V březnu 2009 podepsal náměstek ministryně obrany Martin Barták (v nynější korupční aféře je zmiňován jako jeden z těch, které se lobbisté Steyru snažili získat na svou stranu) se zástupci koncernu General Dynamics, které patří firma Steyr, smlouvu na dodání 107 kolových obrněných transportérů Pandur II pro českou armádu. Cena zakázky včetně logistiky a výcviku je 14,4 miliardy korun. První obrněnce vojáci získají v roce 2009, poslední v roce 2013. V září 2009 pak převzala armáda prvních 17 transportérů. První série byla vyrobena v Rakousku, další již budou kompletovány ve Vojenském opravárenském podniku Nový Jičín.
Foto: ČTK, grafika: SANEP