Paradox: dívka může na potrat bez vědomí rodičů, antikoncepci získá jen s jejich svolením

Domácí
12. 4. 2012 11:40
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Dívka nad 16 let může sama požádat lékaře o interrupci; pokud však bude chtít dostat recept na antikoncepci, neobejde se bez souhlasu rodiče. Takový paradox přinesl od dubna do zdravotnické praxe reformní zákon o zdravotních službách. Upozornila na to Platforma zdravotních pojištěnců.

"Možnost rozhodovat o osudu dítěte dává dívce speciální interrupční zákon, avšak předepsání antikoncepce již pod tuto normu nespadá a je naopak podle nové úpravy podmíněno souhlasem rodiče," vysvětlil právník platformy Ondřej Dostál.

Souhlas rodiče, a mnohdy i obou, potřebují mladiství do 18 let u každé péče, která je jim poskytnuta.

"Nová norma tak přináší zcela zbytečné komplikace a v případě potratů je přímo absurdní. Při psaní zákona totiž nebylo zváženo, že nezletilým se v právu rozumí zásadně každý člověk do 18 let věku," podotkla prezidentka platformy Michaela Filipová.

Platforma proto navrhuje, aby se zdravotnictví vrátilo k tradičnímu a odzkoušenému pravidlu, podle kterého mohou nezletilí samostatně činit všechny úkony, ke kterým jsou rozumově vyspělí v závislosti na věku.

"Lékař je přitom lépe než kdo jiný schopen vyhodnotit, zda vývoj rozumu a vůle mladého člověka stačí ke zhodnocení rizik zákroku. Není důvod činit z mladých dospělých pro oblast zdravotnictví nesvéprávné lidi, když například v oblasti nakládání s majetkem nebo zaměstnání jsou již dle práva takřka samostatní," podotkl Dostál.

Podobně platforma kritizuje i praxi okolo informovaného souhlasu a s tím souvisejícího práva pacienta získat poučení o tom, jaké péče se mu dostane. "Obvykle se tento akt mění na pouhé vypisování formulářů. Přitom zdravotnictví není zvláštní a komplikovanější než jiné oblasti," uvedl Dostál.

Platforma zdravotních pojištěnců připomínkuje i další oblasti, například stanovování nadstandardů u dětí a nesvéprávných nebo fakt, že pacient má právo na konzultační služby jiného lékaře, avšak ty nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Platformě chybí i registr projevů vůle pacienta, v němž by se uchovávala jeho dříve vyslovená přání k léčbě. V současné době totiž může vznikat pochybnost, co si pacient přál, zejména pokud se ocitne v nemocnici mimo své bydliště.

Souhrn výtek chtějí zástupci sdružení předat ministerstvu i poslancům jako podklad pro technickou novelu zákona o zdravotních službách. Ta by měla přijít podle platformy co nejdříve.

Další čtení

ilustrační foto

Ve sbírce potravin byli lidé štědřejší než loni. Darovali 500 tun jídla

Domácí
27. 4. 2025

Stovky věřících už navštěvují hrob papeže Františka v Římě

Domácí
27. 4. 2025
ilustrační foto

Městská knihovna v Třešti bude po rekonstrukci znovu otevřená od 5. května

Domácí
27. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ