Zastánce tvrdého zásahu proti demonstracím v listopadu 1989 a vrcholný funkcionář minulého režimu Miroslav Štěpán pokřtil své vzpomínky v knize Můj život v sametu aneb Zrada přichází z Kremlu, kterou napsal spolu s novinářem Petrem Holcem.
Do čtyřhvězdičkového hotelu na pražském Vyšehradě se ve čtvrteční podvečer sešli nevídaní hosté. Kožené bundy s odepínacími rukávy a obleky ve stylu 80. let hrály prim. Nejen bývalí komunističtí funkcionáři, ale i další příznivci vlivného pohlavára minulého režimu Miroslava Štěpána přišli oslavit jeho novou knihu. A taky tak trochu zavzpomínat na "staré dobré časy".
"Nemám žádnou ochranku, je to nejsložitější operace od roku 1989," rádoby vtipkoval při příchodu na večírek prodíraje se davem hostů Miroslav Štěpán, známý coby nekompromisní zastánce policejních zásahů proti tehdejším protirežimním demonstracím.
Když pokřtít, tak pokřtít. Na šumivém víně se nešetřilo, a tak Štěpán pokřtil svou knihu hned luxusním pravým šampaňským. Straníci stojící v pozoru při reprodukované české i slovenské hymně si následně výtisky Štěpánových vzpomínek rozebrali během okamžiku, někteří si jich dokonce odnášeli celé štosy.
Své vzpomínky na dobu by podle Štěpána měli psát i další soudruzi, apeloval někdejší šéf pražských komunistů a Lidových milicí. "Říkali mu, že zrovna on by měl spíš držet hubu. Ale ať už listopad přinesl cokoli, jen ne povinnost držet hubu," řekl spoluautor knihy novinář Petr Holec k reakcím, které prý zpráva o Štěpánově nové knize v některých lidech vyvolávala. "Jsou to vzpomínky člověka, který u toho byl," dodal také historik Jiří Pernes.
Štrougal a Jakeš
Jedním z hlavních hostů měl být i bývalý komunistický ministerský předseda Lubomír Štrougal, ale omluvil se pro nemoc. Mezi hosty však zavítala neméně slavná postava předlistopadové éry - někdejší generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany Československa a nezapomenutelná tragikomická postava konce režimu Milouš Jakeš.
Jednadevadesátiletý bývalý aparátčík si také zavzpomínal na dobu svého působení v čele socialistického státu. S dneškem prý to nelze porovnávat. "Ta minulá doba byla daleko lepší. V této zemi bylo vyvlastněno společenské vlastnictví výrobních prostředků," spustil Jakeš.
Hvězda pop-music
Na křtu nechyběly ani předrevoluční celebrity. Ve výrazném sytě zeleném saku a s masivním zlatým řetězem na hrudi dorazil na Štěpánovu akci mezi čestnými hosty i čtyřiasedmdesátiletý zpěvák Pavel Liška. "Mirka Štěpána znám dlouhá léta ještě z těch dob z SSM (Socialistický svaz mládeže - pozn. red.) a vážím si ho. Rád si tu jeho knížku přečtu, poněvadž tam prý píše i něco o mně," pochlubil se prorežimní estrádní zpěvák.
Také Liška, hvězda normalizační pop-music, si na současnost postěžoval. "Je mi smutno. Proč jsou na sebe lidi tak zlí a pomlouvační?" posteskl si. "Dřív to nebylo jako dneska. Taky se sice pomlouvalo, ale jediný, kdo tehdy pomlouval, byli lidi, kteří v životě nikde nebyli a nic neprožili," konstatoval zpěvák, který nejspíš zapomněl, jaké možnosti cestování v době totality byly.
Zato sám komunista a propagátor strany vzpomíná na své tehdejší cestování po světě rád. "Zpíval jsem na Kubě, pak v Sýrii v Damašku, ve Vietnamu, v Laosu. A nejvíc jsem samozřejmě jezdil do Sovětského svazu. Přišlo mi tam třeba i 15 tisíc diváků na stadion. Mě měli rádi a já je měl taky rád samozřejmě," pochlubil se on-line deníku TÝDEN.CZ známý milovník SSSR.
Další bestseller?
Vedle vzpomínání se na večírku hovořilo i o současném politickém dění. "Země se nachází v nejisté fázi. Takhle se to za totality nedělo. Nikdo nemá důvěru v úřady, nikdo nikomu nevěří," analyzoval současnou politiku šéf pražských komunistů Štěpán. "Stále nevíme, kde se vlastně nacházíme," prohlásil někdejší milicionářský předák a hned sklidil u přítomných hlasitých souhlas. "Přesně!," kvitovali soudruzi Štěpánovu řeč.
Štěpán nadhodil, že počítá s pokračováním knihy. "Musím se poradit ještě v zahraničí, protože mnoho věcí se dotýká našich bývalých spojenců," naznačil muž s vlivnými styky na Východě s tím, že víc prozradit nechce.