Poté, co začala platit vyhláška zakazující sběrným surovinám vykupovat kovy za hotové, poklesl o zhruba polovinu počet krádeží drátů, okapů či kanálů. Vyplývá to z policejní statistiky, kterou zveřejnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jehož úřad zmíněnou vyhlášku připravil.
Zatímco loni v březnu policie evidovala 1187 krádeží kovů, letos to bylo 561. Oproti loňsku rovněž ubyly i evidované škody, které loni za první tři měsíce dosáhly 256 milionů korun a letos 102 milionů korun. Počet trestných kovů se za první kvartál snížil o více než 1,5 tisíce.
Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce to je důkaz o tom, že vyhláška, která od března povoluje sběrným surovinám pouze bezhotovostní platbu za vykupované kovy, přinesla svůj efekt. "Neříkáme, že to je jenom díky naší vyhlášce," poznamenal Brabec, podle něhož se na příznivější statistice podepsala kupříkladu i práce policie.
Pokud se pozitivní krok potvrdí, bude podle Brabce zřejmé až po delší době, tak půl roku po účinnosti vyhlášky. Ministerstvo připravilo další kroky, které by krádeže kovů omezily. Policie totiž každý rok řeší tisíce trestných činů. Z ulic a chodníků mizí kanálové mříže, ze železnice zabezpečovací kabely, kradou se okapy, trubky, skoro všechno, co je kovové. Kvůli tomu je pak ohrožena třeba bezpečnost silniční a železniční dopravy.
"Nikdy to nebude na nulu," poznamenal ministr Brabec, jehož cílem je ale krádeže kovů radikálně snížit. "Ministerstvo životního prostředí na to ale samo nemůže stačit," upozornil Brabec. Proto jeho návrhy míří i k dalším resortům. Do konce týdne hodlá plánovaná opatření rozeslat dalším ministerstvům a úřadům včetně policie a celní správy, aby se k nim vyjádřily.
Brabcův úřad navrhuje například to, aby kontrolovat, udílet pokuty a zahajovat správní řízení o případném odejmutí licence mohly všechny obce. Dosud toto právo měly jen obce s rozšířenou působností, respektive kraje. Brabec by také rád posílil Českou inspekci životního prostředí o nové kontrolory nebo nechal zavést povinný kamerový systém pro všechny sběrny.
Dalším z návrhů je povinnost ukládat odděleně kovy vykoupené od fyzických osob a podnikatelů nebo stanovení pevné provozní doby sběren například od osmé ráno do šesti večer. Ministerstvo by rovněž chtělo provázat kontrolu vydělaných peněz ze sběren s vyplácenými sociálními dávkami nebo zavést elektronický systém plateb.
V Česku podle ministerstva životního prostředí funguje více než čtyři tisíce sběren a výkupen (některé jsou i mobilní), což je možná nejvíc na světě v porovnání s počtem obyvatel. Konkurovat může snad jen Slovensko, které ale od nového roku také chystá zpřísnění výkupu kovů od soukromých osob. Součástí těchto opatření má být rovněž zákaz výkupu kovů za hotové, kamerový systém ve sběrnách nebo povinnost aspoň sedm dní uchovávat vykoupený kovový odpad, než je sběrna prodá třeba do železáren.