Pernes? <span>Prorežimních historiků</span> ve funkcích je řada

Domácí
5. 4. 2010 13:30
Jiří Pernes.
Jiří Pernes.

Jiří Pernes.Šéf historického ústavu v Hradci Králové, děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, šéf katedry historie v Brně, děkan pedagogické fakulty v Ústí nad Labem... Tam všude působí historici, kteří před listopadem 1989 opěvovali totalitu. Výčet navíc není zdaleka konečný. Zkrátka, nový šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes není jediný.

"Kdybych ty práce nenapsal já, udělal by to někdo jiný," hájí dnes šéf Historického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové Ondřej Felcman své předlistopadové působení. Je totiž autorem knihy K dějinám socialistického Československa, kde mimo jiné označuje pražské jaro za "kontrarevoluční dobrodružství", jeho protagonisty za "kriminální podsvětí a zfanatizované živly" a násilné potlačení demokratizačního procesu v srpnu 1969 za jejich "naprostý krach".

ČTĚTE TAKÉ: Čistka v ústavu totality: Pernes odvolal čtyři lidi 
                        Pernes povede ústav totality, i bez dekretu

Historik Petr Šimíček je přesvědčen, že podobně zkompromitovaní vědci by ze svých pozic měli odejít. Vůči "čistým" kolegům je jejich působení v prestižních pozicích vědecké obce nefér a navíc to podle něj veřejnost vnímá velmi negativně. Mediální a politická bitva o nově jmenovaného šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů Jiřího Pernese to podle Šimíčka jen ukazuje.

Přitom Pernes podle něj "pouze" souhlasil s kladnou zmínkou o "vítězném únoru" ve své publikaci o dějinách Slavkova, ale žádnou monografii velebící socialismus nenapsal.

"Pernes se za tento prohřešek stydí a omlouvá se," říká Šimíček. "Určitě ho nemůžeme hodit do skupiny s největšími prorežimními historiky," dodává na jeho obhajobu. Seznam zkompromitovaných českých historiků je přitom dost bohatý, v zásadě se stačí podívat na jakoukoli katedru historie.

  • Jaké perly se dají najít v předlistopadových dílech děkana ze Slezské univerzity v Opavě Zdeňka Jiráska či šéfa katedry historie Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Jaroslava Vaculíka?
  • Proč děkan Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Zdeněk Radvanovský ve své bibliografii neuvádí svoje trojdílné Kapitoly z dějin světové socialistické soustavy?
  • Podepsal by se tajemník katedry dějin Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy František Parkan znovu pod svoje předlistopadové přesvědčení, že "ideová pevnost a statečnost povede ke konečnému vítězství socialismu"?

Odpovědi na tyto i další otázky najdete v časopisu TÝDEN, který vychází v úterý 6. dubna.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ