Až ve dvou třetinách případů si loni účtovali dodavatelé pitné vody neoprávněně vyšší ceny. Do účtů si započítávali například náklady na reklamu, prezentaci společnosti, platby pojistného, výdaje kryté dotacemi, pokuty a penále či částky představující odpis nedobytných pohledávek. To přitom ze zákona nemohou.
Vyplývá to z cenových kontrol provedených specializovaným finančním úřadem. Podle zprávy, která je v současnosti v Poslanecké sněmovně, totiž loni provedl 45 kontrol, přičemž ve 28 případech prokázal porušení cenových předpisů. Uložil za to pokuty ve výši přesahující miliony korun.
"Při kontrolách u vody pitné byla nejčastějším zjištěním při kontrolách skutečnost, že byly kontrolovanými subjekty sjednány a požadovány ceny, jejichž výše a kalkulace není v souladu s podmínkami věcného usměrňování podle zákona o cenách," konstatuje se ve zprávě. Docházelo podle ní často k zahrnování neoprávněných nákladů do cen regulovaných zákonem, například těch, které souvisely s jinými činnostmi a nebyly odečteny. "Bylo také zjištěno chybné započtení daně z přidané hodnoty do ceny (uplatnění vyšší než příslušné daně z přidané hodnoty)," dodává zpráva.
O moc lépe na tom nebyly ani firmy odvážející komunální odpad. Tam úřad provedl devatenáct kontrol, z toho v jedenácti případech zjistil porušení cenových předpisů. Udělil za ně pokuty ve výši 1,35 milionu korun.
Jedna z těchto firem si podle zprávy zahrnula náklady na stravování v cizím zařízení, což odporuje zákonu o cenách. Jiná zase porušila cenové předpisy tím, že si do částky za odstraňování komunálního odpadu započítala i "ekonomicky neoprávněné náklady v položkách daně z příjmů, reklamy a části mzdových nákladů krytých dotacemi, resp. zůstatkové ceny majetku".
Kromě toho zmíněná společnost celkové náklady uplatněním koeficientů navýšila nad výdaje doložitelné z účetnictví. V kalkulacích těchto cen tím byl navíc duplicitně započten i nepřiměřený zisk, dodává zpráva.