Ostrý start EET se minulý čtvrtek obešel bez větších technických problémů. Mnozí vynalézavci už ale našli způsob, jak kontroverzní nápad ministra financí Andreje Babiše obelstít. A další začali hostinské udávat.
Anketa:
Bude mít EET zásadní přínos pro českou ekonomiku?
- Ano, zcela určitě. 33%
- Ne, je to výstřel mimo. 33%
- Je mi to jedno. 33%
Ošulit, oblafnout, přelstít, obelhat, ošálit, přešplouchnout, obalamutit, přečachrovat, podfouknout, fixlovat, švindlovat, obloudit nebo napálit. Čeština má neuvěřitelné množství synonym pro podvádění. Uvedená slova začala být aktuální opět od prvního prosince, kdy nově platí povinnost elektronické evidence tržeb pro stravovací a ubytovací zařízení. Leckde chtějí nový pokladní systém "přechcat" a někteří hodně naštvaní výčepní jsou prostě s elektronickými pokladnami rozhodnuti "vyjebat".
Především majitelé menších bufetů se novým pořádkům alespoň dočasně vyhnuli tím, že ze svých provozoven přes noc odstranili židle a stolky. Na podniky bez takového zázemí se bude EET vztahovat až v další fázi. Majitelé klasických restaurací a hospod nezůstali pozadu. Už pár hodin po spuštění systému se chlubili způsoby, jak evidenci obelstít.
"Platíme s Babišem, nebo bez něho?" ptá se nás restauratér v jenom z podniků v centru Prahy. Na odpověď nečeká. "Podívejte se, já se vydírat nenechám. Osmdesát procent svých hostů znám, na oběd sem chodí každý den, tak se s nimi prostě domluvím," pokračuje. Ochotně si k nám přisedne a pod příslibem zachování anonymity celý proces popíše.
Štamgastů se prý před placením zeptá, zda si přejí účtenku zakončenou několikařádkových fiskálním identifikačním kódem. Pokud ne, ukáže jim pouze náhledový účet bez povinného kódu. Zákazník si na něm může ověřit, zda obsluha spočítala útratu správně. V případě, že vše souhlasí, zaplatí a je hotovo. Do evidence Finanční správy v takové situaci žádná data neodejdou. "A hosté jsou ještě rádi. Nejsou zvyklí brát si u mě účet, jen je to otravuje. Když jsem dnes jednomu ze štamgastů chtěl dát účtenku, ještě mně vynadal," dodává majitel.
Kniha pro Babiše
Podobně se se zavedením EET vypořádali majitelé jedné menší hospody na Nymbursku. Známých hostů se zeptají, zda mají o účtenku zájem. Většina z nich ji prý nechce. "A když k nám přijde někdo, koho neznáme, tak mu účet automaticky vystavíme. Jako ochranu před udáním. Budeme tak nuceni vést dvě účetní knihy - jednu pro nás a druhou pro Babiše. Počítám, že budeme muset tisknout třeba jen každou čtvrtou účtenku. Nic moc jiného s tím bohužel udělat nejde," popisuje jeden z majitelů. Vše vysvětluje tím, že chce oficiální roční obrat udržet pod hranicí milionu korun, aby se nemusel registrovat jako plátce DPH.
Další trik, jak elektronickou evidenci obejít, hodlá alespoň v příštím roce používat majitel jedné z restaurací a pizzerií na okraji Prahy. Chce využít toho, že na stánkový prodej se z elektronické evidence tržeb vztahuje až do konce února 2018 výjimka. "K nám chodí vesměs lidé, kteří se znají, a rozhodně nepatří k sympatizantům Andreje Babiše. Takže jsme pro ně vymysleli hesla: ‚Chci to přes ulici', nebo ‚Bez Babiše'. Je to pokyn pro obsluhu, že účtenku s evidencí nechtějí," líčí reportérovi TÝDNE.
CELOU REPORTÁŽ SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 5. PROSINCE 2016.