Pokud lidstvo nezmění svůj přístup ke svícení, za deset let bude na Zemi jen pár míst, kde budou v noci vidět hvězdy. Přehnané svícení nevadí jen astronomům, kteří chtějí pozorovat noční oblohu; ohrožuje i přírodu a hlavně lidské zdraví.
"Měla jsem pronajatý byt v Praze na Pankráci a moc se mi tam líbilo. Jednoho dne ale začali dělníci přímo naproti mým domům stavět kancelářskou budovu," vypráví pětatřicetiletá manažerka Jaroslava Kmentová. "Hluk a prach byly nepříjemné, ale život mi opravdu ničila halogenová světla, kterými si dělníci na stavbu svítili. Nikdy je totiž nezhasínali a i v noci jsem měla doma světlo jako v poledne."
Světlo jí narušilo spánek. U Jaroslavy se začala projevovat únava, nesoustředěnost, bolesti hlavy, ty přinesly zhoršené pracovní výsledky. Po čase se přidaly zvláštní stavy, kdy se jí zdálo, že sní, i když byla vzhůru. "Nedokázala jsem pohotově reagovat na situace běžného dne. Vypadalo to, že normálně hloupnu," přiznává Jaroslava. "Koupila jsem tedy tmavé, pro světlo neprostupné závěsy, ale to mi příliš nepomohlo. Spalo se mi lépe, ale nemohla jsem ráno vůbec vstát."
Jaroslava se obrátila se na sousedy a společně vyzvali stavební firmu, aby světla zhasínala v době, kdy dělníci na stavbě nepracují. Narazili na nezájem. "Vyjádřili politování, že nemůžeme spát, ale oznámili, se světla vypínat nebudou. Prý by noční hlídač stavby neviděl na případné zloděje. Chtěli jsme to řešit dál, ale firma nám oznámila, že už se s námi dál bavit nebude, protože žádné normy neporušuje," shrnuje Kmentová. V pronajatém bytě vydržela už jen několik měsíců. Když její šéf začal řešit snížení její pracovní výkonnosti a v kanceláři se začalo skloňovat slovo výpověď, našla si jiný byt a učila se znovu spát v noci.
Astronomové nevidí na hvězdy
Obdobný problém řeší astronomové, reálně hrozí, že za několik let na oblohu neuvidí. Kolem renomované ondřejovské hvězdárny proto její vědci vytyčili zájmovou zónu. Spolupracují se stavebním úřadem v Mnichovicích, stavebníkům radí, jak svítit správně. "Není pravda, že chceme, aby se nesvítilo vůbec. Jde nám o to, aby se svítilo účelově, tedy do spodního prostoru, ne zbytečně na mraky a břicha ptáků," vysvětluje Pavel Suchan, který má na hvězdárně na starosti ochranu pozorovacích podmínek.
V USA přibývá světla v noci každý rok zhruba o šest procent. U nás podobná měření zatím neexistují, ale situace se prokazatelně zhoršuje. V roce 2025 by na celém území Česka mohla být v noci stejně světlá obloha, jakou dnes zažívají lidé v Praze nebo Ostravě. Pokud tedy nezačneme proti situaci bojovat.
* Co na to česká legislativa?
* Jaké mohou být dopady na lidské tělo a zdraví?
* Jak nespavost souvisí s rakovinou?
* Proč pod světelným znečištěním žijí až dvě třetiny lidí?
To vše a mnohem více se dočtete v novém vydání časopisu INSTINKT, které vychází ve čtvrtek 19. února.