Řidiči autobusů budou podle Asociace krajů stávkovat v pěti krajích, plošný protest ale očekává jen v Jihomoravském kraji, kde nevyjede zhruba 30 procent linek. V dalších čtyřech krajích půjde o lokální protesty. Uvedla to mluvčí Asociace krajů Štěpánka Filipová. Ještě v pondělí kraje počítaly s plošnými stávkami v Ústeckém, Jihočeském, Jihomoravském a Zlínském kraji.
Stávku se podařilo odvrátit v Jihočeském kraji. V Ústeckém kraji bude podle aktuálních informací stávkovat jediný dopravce, který zajišťuje dopravu ve Šluknovském výběžku, uvedla Filipová. V Olomouckém kraji stávka postihne Jesenicko a Šumpersko. Ve Zlínském kraji budou stávkovat dva dopravci zajišťující 0,2 procenta z celkového dopravního výkonu. V Pardubickém kraji stávka postihne pět linek zajišťujících dopravu mezi Orlickoústeckem, Svitavskem a Olomouckým krajem.
Podle Odborového svazu dopravy jsou zaměstnanci od vyhlášení stávky pod tlakem zaměstnavatelů a krajů. Kraje vyhrožují firmám sankcemi, pokud se stávka uskuteční, a majitel nebo ředitel firmy pak vyhrožuje odborářům a zaměstnancům firmy, že pokud budou stávkovat, půjdou sankce za nimi, přijdou v exekucích o dům, o svůj majetek, uvedl na svých internetových stránkách svaz.
Jeho postup podpořila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), jejíž součástí dopravní odbory jsou. "Jsem přesvědčen, že dopravní odbory projevily nesmírnou trpělivost, vyjednávaly více než rok a projevily tak větší zodpovědnost než některé kraje. Stávka, kterou vyhlásily, je vyvrcholením neochoty hledat řešení ze strany některých krajů, je zcela legitimní a má plnou podporu a solidaritu odborových svazů sdružených v ČMKOS, uvedl předseda konfederace Josef Středula.
Šoféři linkových autobusů chtějí protestem poukázat na své nízké mzdy, které v řadě případů nezlepšilo ani vládní nařízení stanovující od začátku roku vyšší minimální mzdu. Vláda stanovila od začátku letošního roku minimální mzdu na 98,10 Kč za hodinu jízdy a na 88 korun za hodinu čekání. Nově byl zaveden příplatek 6,60 Kč za hodinu za náročné pracovní prostředí.
Podle odborů ale řidiči v některých krajích dostali přidáno méně, než očekávali. Firmy například zvýšily sazby podle vládního nařízení, šoférům ale na druhou stranu snížily odměny. Některé kraje zase souhlasily se zvýšením mezd jen do měsíční výše 16.400 korun hrubého, což odpovídá hodinové mzdě podle vládního nařízení při 37,5 hodiny odpracovaných týdně. Části řidičů podle odborářů platy nevzrostly ani na minimum stanovené vládou.