Téma TÝDNE
Po lékařích odcházejí z Česka i řemeslníci a řidiči
15.05.2016 11:00 Původní zpráva
Odliv lidí za prací do zahraničí sílí. Aktuálně tam našlo uplatnění odhadem 125 tisíc Čechů. Ještě v roce 2006 jich v cizině pracovalo jen 54 tisíc. Důvod je prostý: lepší platy.
Německo, Velká Británie nebo Rakousko. To jsou pro mladé lidi, kteří chtějí získat práci a zkušenosti za hranicemi, země zaslíbené. Na českém pracovním trhu ale začíná tento exodus způsobovat nemalé potíže.
Podle březnového průzkumu společnosti HealthCare Institute mezi studenty českých lékařských fakult zamíří za hranice hned po skončení školy 28 procent mediků. Celkem loni odešlo do zahraničí 563 lékařů. A není divu, platy jsou v cizině nesrovnatelně vyšší.
Trojnásobný plat
Třeba chirurg Jaroslav H. dojíždí pracovat z Rumburka do příhraniční nemocnice v německém Zhořelci (Görlitz). Měsíčně si tam vydělá v přepočtu přes sto tisíc korun hrubého. V českých nemocnicích by to byla na obdobné pozici sotva třetina.
Nejde ale jen o odchod "mozků". Práce za hranicemi láká i kvalifikované řemeslníky. V okolních státech je po nich velká poptávka a firmy se předhánějí v jejich lákání. V kurzu jsou elektrikáři, pekaři nebo truhláři. I ti si přijdou na lepší peníze. Zatímco například v Německu dosahovala v roce 2014 průměrná hodinová mzda 24,4 eura (659 Kč), v Česku to bylo jen 6,9 eura (186 Kč).
Žhavým "zbožím" jsou pro zahraniční zaměstnavatele i řidiči. Podle odhadů jich odejde z Česka za lepším výdělkem přes sedm tisíc ročně, míří především do Rakouska a Německa. Třeba šofér kamionu si v Česku vydělá - po započtení všech diet a benefitů - v průměru 35 až 40 tisíc korun čistého. V Německu se však průměr pohybuje v přepočtu okolo 70 tisíc korun.
Odchod klíčových pracovníků firmy v Česku děsí, jen řemeslníků chybí až 150 tisíc.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 16. KVĚTNA 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.