Po střetech v Litvínově zůstalo čtrnáct zraněných
17.11.2008 09:14 Původní zpráva Aktualizováno 17.11. 21:30
Nejdramatičtější 17. listopad v Česku zažívá severočeský Litvínov. Do města se sjelo několik stovek pravicových radikálů. Proti nim policejní velitelé povolali asi tisíc mužů z celé republiky. Protest holých lebek přerostl v tvrdé pouliční střety. Policie nasadila vodní dělo, slzný plyn a jednotky těžkooděnců.
On-line z bouřlivého dne si přečtěte ZDE
Zatímco demonstrace v centru Litvínova byla klidná, situace se prudce změnila, když radikálové vyrazili na pochod směr sídliště Janov. Už cestou tam museli těžkooděnci "umravňovat" několik holých lebek. Na sídlišti se rozhořela malá pouliční válka.
"Skupinky radikálů se ukrývají za garážemi. Přijíždí vodní dělo. Létají dlažební kostky, láhve. Policisté házejí dělobuchy," popisuje zpravodaj on-line deníku TÝDEN.CZ.
Sídliště se zahalilo do dýmu z policejních výbušek a z doma vyrobených granátů, které si přivezli extremisté. Museli zasahovat také hasiči, protože začala hořet tráva. Radikálové zapálili i auto městských strážníků. Vozy, které si majitelé včas ze sídliště neodvezli, mají poničený lak od explozí.
FOTOGALERII STŘETŮ NAJDETE ZDE
Policejní těžkooděnci, kteří se snaží udržet Romy a holé lebky od sebe, tvrdě bojovali s pravicovými radikály. Po dvouhodinové bitce policie hlásí 15 zadržených radikálů a 14 zraněných - sedm policistů a sedm extremistů.
Nejprve oficiality
Oslavy začaly u Hlávkovy koleje v centru Prahy, kam dorazil premiér Mirek Topolánek, jeho stranický rival Pavel Bém, další politici a špičky akademického života.
Premiér ve svém projevu hájil svobodu a také chystanou stavbu amerického protiraketového radaru v Brdech. Připomněl, že většina lidí nežije pod demokratickou vládou. K radarové základně řekl: "Mnozí politici varují, abychom si hlavně nerozzlobili Moskvu. Svobodu bychom nezískali bez našich dnešních spojenců a bez nich ji neudržíme."
FOTOGALERII NAJDETE ZDE
Promluvil i jeho stranický rival Pavel Bém: "Mladí lidé nám dospělým už mnohokrát ukázali tu správnou cestu, proto bychom neměli studentské akce brát na lehkou váhu."
ČTĚTE TAKÉ: 17. listopad - den srazů extremistů
Topolánek se pak přesunul na Národní třídu, kde se tradičně pokládají květiny i k památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídě. Tam museli zasáhnout strážníci, u podloubí se totiž objevili i odpůrci protiraketového štítu v Česku. Strážníci jim blokovali vstup k památníku.
Po celý den se pak na Národní třídě slovně střetávali příznivci a odpůrci amerického radaru.
Předehra v Litvínově
Na litvínovském sídlišti Janov už v jedenáct hodin začala povolená demonstrace proti chystanému pochodu Dělnické strany. Na místě se sešlo asi tři sta mužů, především Romů. Organizátoři je vyzývali, aby se chovali klidně.
Městská policie dopoledne musela zasáhnout proti skupince Romů se šátky na tvářích, kteří si s sebou přivezli mačetu a desku pobitou hřeby na propíchání pneumatik aut. To se nelíbilo organizátorovi pochodu, který jim vynadal. Zbraně pak zabavili strážníci.
Romové přinesli improvizované plakáty zhotovené z krabic, na kterých byly nápisy Janov je náš domov nebo Mír je základ života. Na místě byla policie a antikonfliktní tým.
Nepřítel před branami
Policisté od rána kontrolovali auta, která mířila do města. Přitom zabavili množství zbraní. Mezi nimi lopaty, vidle, teleskopické obušky, boxery či hole s hřeby.
V centru města, na náměstí Míru, se na akci pořádané Dělnickou stranou, sešlo několik stovek radikálů. Odhady hovoří až o sedmi stovkách pravicových extremistů. Část z nich přišla na náměstí kuklami na hlavách, další nesli štíty. Provolávali hesla Nic než národ a Čechy Čechům.
Policisté jasně demonstrovali svou sílu, když těsně před oficiálním začátkem akce napochodoval na náměstí oddíl těžkooděnců. Na městem navíc kroužil vrtulník.
Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas se ve svém proslovu opřel do ministryně Džamily Stehlíkové ze Strany zelených.
"Jakási Džamila, o které nevíme ani odkud přišla a nerozumíme jí, protože neumí česky, řeší situaci Janova přímo s Romy. To je jako kdyby v Itálii jezdili zákonodárci přímo do domů mafie," řekl.
ČTĚTE TAKÉ: Radnice zakázala protest proti holým lebkám v Janově
Foto: Lucie Pařízková, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.