Pobočník vora v zakone: známá kriminální firma Gilani
22.04.2009 18:30 Exkluzivně Aktualizováno 22.04. 20:14
Mafiánské schéma, které při operaci Wolfram poodhalila policie, vyplnilo první jméno. Podle zjištění on-line deníku TÝDEN.CZ je jedním ze zatčených i Čečenec Aliev Gilani. Jde o známou kriminální firmu: v Česku byl opakovaně vyšetřován kvůli vydírání a od listopadu 2007 byl hledaný. Před měsícem ho zatkla slovinská policie.
Čtyřiatřicetiletý Gilani se už několik let nepohyboval v Česku. Policie po něm pátrala od 16. listopadu 2007, u jeho portrétu v policejní kartě byla poznámka: "Pozor, je ozbrojený."
Ve spolupráci s českými detektivy ho nakonec před měsícem při akci Wolfram zadrželi kriminalisté ve Slovinsku. V hierarchii ruské mafie, kterou v úterý představil šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, patřil do takzvané výkonné větve.
ČTĚTE TAKÉ: Ruskojazyčná mafie přišla v Česku o jednoho z bossů
Profil Alieva Gilaniho alias Gilaniho Alieva |
Používaná jména: Aliev Gilani, Alijev Gilani, Gilani Aliev narozen: 8. srpna 1974 občanství: ruské střední postava, 174 až 176 cm, hnědá barva očí, rovné černé vlasy, vypadá na 32 až 34 let. Pozor, je ozbrojený. |
"Byla to pravá ruka 'vora v zakone‘," popsal jeho postavení uvnitř ruskojazyčné mafie Šlachta. Mezi Gilaniho pravomoci patřilo podle vyšetřovatelů například určování vykonavatele nájemných vražd.
Poprvé se jméno Čečence na veřejnosti objevilo v souvislosti s přestřelkou v ruské restauraci Sergej v Praze, při níž v roce 1999 zahynuli dva lidé. Tehdy byl ještě označen jako poškozený. V roce 2002 byl poprvé ve vazbě kvůli podezření z vydírání. O dva roky později - při operaci Group - policisté tvrdili, že tentokrát už Gilani Aliev nevyvázne. Spolu s ním zatkli i další dva Čečence, kteří vydírání a vybírání výpalného zaštiťovali firmou zabývající se obchodem s nemovitostmi.
Po akci Wolfram skončilo v policejních celách osm údajných mafiánů. Tři Arméni a pět Čečenců. Jedním z nich je údajně i takzvaný "vor v zakoně", zločinecká autorita, která má za úkol urovnávat spory mezi ruskojazyčnými gangy.
Foto: Policie ČR
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.