Češi bojují s vedrem: letní dress code a hektolitry vody

Domácí
1. 8. 2017
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Úterý je doposud nejteplejším dnem letošního roku. Kdo není na dovolené, musí i v extrémních teplotách vyrážet do práce. Vyhráno mají zaměstnanci s klimatizovaným pracovištěm, jinde alespoň dodržují pitný režim a nosí lehké oblečení, pokud to firemní dress code umožňuje.

V teplotách atakujících čtyřicet stupňů Celsia musí do práce i středočeští hasiči. Podle jejich mluvčího Ladislava Holomčíka na sobě musí mít veškerý oděv, který je nezbytný k činnosti. I zde ale existují výjimky. "Při výjezdu k dopravní nehodě na sobě nemusí mít zásahový kabát," uvedl Holomčík pro TÝDEN.cz. V případě požáru jim ale nezbývá než obléknout plnou výbavu.

"Při dlouhodobějším zásahu, jakým byl nedávno například požár pole na Benešovsku, se velitel snaží střídat jednotky, aby si muži trochu odpočinuli. Z tohoto důvodu vyjíždí jednotek k požáru více. Dále je potřeba zajistit jim ochranné nápoje, tedy nápoje s vyváženým poměrem cukrů a minerálů. Někdy je poskytne i starosta města nebo firma, ve které hasiči operují," upřesnil mluvčí.

Celé dny v terénu a uniformě tráví pravidelně také pražští strážníci. "Ústroj si volí jednotlivé útvary podle činnosti, kterou budou ten daný den strážníci vykonávat, především pak s ohledem na bezpečnost práce. V potaz se samozřejmě bere i současné velmi nadstandardní letní počasí. V případě triček či košilí s krátkým rukávem mohou mít strážníci takzvanou rozhalenku (mohou mít rozepnutý knoflík). Obecně je součástí ústroje samozřejmě i pokrývka hlavy, při teplotách nad 30 stupňů Celsia mohou využít výjimky a nemusí ji nosit. Další výstrojní součástku, kterou každý strážník fasuje, jsou ochranné sluneční brýle," vysvětluje mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

"Městská policie Praha samozřejmě v těchto nadprůměrně teplotních dnech s ohledem na zákoník práce a kolektivní smlouvu zajišťuje pro své zaměstnance pitný režim. Na jednotlivých útvarech je zajišťován režim podle provozních možností - například dovážkou balené vody na odlehlejší stanoviště, nepřetržitým přístupem k automatům s chlazenou vodou, várnicemi s chlazenou vodou na stacionářích... Většina služebních vozidel městské policie je vybavena klimatizačními jednotkami. Je jen na uvážení strážníků, jestli tato zařízení využívají či nikoliv. Nejstarší vozidla klimatizacemi vybavena nejsou, protože v době nákupu tuto součást dodavatelé nenabízeli ve standardu. Strážníci čerpají pracovní přestávky dané zákoníkem práce, kterým se Městská policie Praha samozřejmě řídí. V těchto teplých dnech však strážníci mohou přestávky v práci čerpat v kratších intervalech," uvedla mluvčí.

Letní uniformy jsou samozřejmostí i pro řidiče Dopravního podniku hlavního města Prahy, stejné je to s pitným režimem. "Chlazená pitná voda je dostupná ve všech smyčkách, střídacích bodech a vozovnách. Ve vozovnách a na některých střídacích bodech jsou sodobary, které vyrábějí chlazenou sodovku. Řidiči tramvají během teplých dnů rovněž dostávají rozpustné ochranné iontové nápoje (v souladu s podnikovou legislativou)," říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. V současné době jezdí v ulicích hlavního města 312 tramvají, které mají klimatizovanou kabinu pro řidiče.

Provoz se nezastaví ani v tiskárně v pražských Malešicích. Zatímco provoz je klimatizovaný, vedoucí a administrativní pracovníci sedí v přehřátých kancelářích. "V neklimatizovaných kancelářích do sebe lijeme hektolitry vody, když nám vůbec nějaká teče, protože je havárie na vodovodním řádu. Osobně to řeším tím, že si vezmu sandále, kraťasy a tričko," uvedl jeden z pracovníků.

Na pražském Andělu jsme potkali muže na vozíčku, který zde vybírá peníze na pejska pro neslyšící autistku. Většinu dne stráví na slunci, případně ve stínu některé z místních budov. Na počasí si ale nestěžuje. "Jsem rád, že je takhle teplo. Trvá mi dlouho, než se obleču. Teď to mám vyřešené," říká se smíchem.

"Na vedro si radši nestěžuju, protože se nechci rouhat. Když si vzpomenu na tuhé mrazy, raději se koupu ve vlastní šťávě," řekla nám novinářka na volné noze s tím, že kdykoliv má možnost, jde si v tropickém počasí zaplavat do řeky.

Jiní se naopak pobytu venku vyhýbají, jak jen můžou. "Většinu času jsem zalezlá doma. Klimatizaci nemáme, takže se chladím větrákem," uvedla mladá žena. "Proti vedru mám jedinou zbraň - chlazený meloun. Bydlím ve starém cihlovém domě, kde je zima, i když venku praží. V práci máme klimatizaci," pochvaluje si další mladá slečna.

Povinností zaměstnavatele je podle zákona snažit se v takovýchto dnech teplotu na pracovišti co nejvíce snížit. V případě, že k tomu zvolí klimatizaci, neměl by teplotní rozdíl mezi pracovištěm a venkovním prostředím překročit pět až šest stupňů Celsia. Je-li místnost příliš klimatizovaná, mohou se totiž zaměstnanci při přechodu mezi prostředími nachladit.

Nařízení vlády rovněž upravuje maximální povolenou teplotu na pracovišti. Nejvyšší je povolená u řidičů, kde může dosahovat až 32 stupňů. Nejméně by naopak na pracovišti měli mít horníci a dělníci a to 20 stupňů Celsia. V případě, že pracují venku, je zaměstnavatel povinen jim při více než 36 stupních Celsia zajistit ochranné nápoje a režimová opatření. V kancelářských profesích by teplota měla dosahovat maximálně 27 stupňů.

Autor: Kamila SteinbachováFoto: ČTK , Patrick Seeger

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaTV BarrandovPředplatné