<span>Děti držte doma,</span> radí úřednice na Ostravsku

Domácí
10. 2. 2010 16:00
Třinecké železárny. V Třinci je situace vůbec nejhorší.
Třinecké železárny. V Třinci je situace vůbec nejhorší.

Třinecké železárny. V Třinci je situace vůbec nejhorší.Neotvírat okna a hlavně děti držet za každou cenu doma. Přesně to celé odpoledne radí občanům slezského Třince Anna Turoňová, referentka ochrany ovzduší tamější radnice. Ostravsko se opět dusí. Nejhorší je situace v Třinci, kde je vzduch zamořen šestkrát větším množstvím prachových látek, než povoluje norma.

Z oken třinecké radnice je vidět jen na pár metrů. "Viditelnost je špatná, město je znova zahaleno v prachu," komentuje smogovou clonu referentka ochrany ovzduší Anna Turoňová. Letos je to přitom už poněkolikáté, kdy se stal Třinec místem s nejhorším vzduchem v republice. "Dneska jsme opět předčili Ostravu," porovnává Turoňová výsledky odpoledního měření.

Šestkrát nad normu

Koncentrace jemných prachových látek (PM 10), na které se vážou další karcinogenní částice jako například benzo(a)pyren z průmyslové výroby, nyní v Třinci činí 298 ug/m3. Norma však povoluje pouze 50 ug/m3. V ostravských Bartovicích, které stojí v těsné blízkosti železáren ArcelorMittal, největšího znečišťovatele v kraji, byla ve 14 hodin koncentrace "en" 234 ug/m3.

Děti by měly zůstat za každou cenu doma.Dusí se tedy Ostrava i Třinec. Moravskoslezská metropole pětkrát a Třinec šestkrát nad normu. Podle mluvčích obou největších hutních podniků v kraji, ArcelorMittalu a Třineckých železáren, oba podniky regulují výrobu. "Zdá se ale, že to příliš nepomáhá. Třinec dneska zamořuje hlavně prach z hutních podniků v Polsku," míní Anna Turoňová.

Čekání na správný vítr

Úředníci třinecké radnice ani Moravskoslezského kraje však zatím nemají páky, aby v krizových situacích mohli požádat polské hutě na nedalekém Katovicku o regulaci výroby.

"Nezbývá než čekat na správný vítr, ale to je pro mnoho lidí psychicky vyčerpávající. Situace je vážná už od počátku ledna a mrazy to stále zhoršují," říká Turoňová. Sama už si v zamořeném Třinci vysloužila chronickou alergii na prach. "Když je město ve smogu jako dneska, pálí mě oči, slzím a špatně se mi dýchá," líčí svoje aktuální problémy.

ČTĚTE TAKÉ: Ostravu dusí prach, limity jsou dvojnásobně překročené
                        Nevětrat, nevycházet. Severní Moravu trápí smog

Lidé na Ostravsku kvůli špatnému ovzduší také dříve umírají a trpí mnoha nemocemi. Například výzkumy, které nedávno proběhly v Ostravě-Bartovicích, ukázaly, že 30 procent tamních obyvatel trpí astmatickými problémy. V celé české populaci se přitom astma vyskytuje jen u desetiny obyvatel. Na Ostravsku nemocí trpí už i malé děti. "Volaly mi dnes učitelky ze školek, zda mohou s dětmi na procházku. Samozřejmě jsem jim to nedovolila," říká Anna Turoňová z třinecké radnice.

Ilustrační foto: Milan Terkelt, Robert Zlatohlávek a Petra Mášová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ