Kalamita v Česku
Kdy přijde další mimořádná ledovka? Stačí teplota kolem nuly
03.12.2014 20:01 Původní zpráva
Ledovka, která od pondělního večera pokryla prakticky celou republiku a ochromila dopravu, se může vrátit. Základním předpokladem je teplota kolem nuly. Ledovka v posledních dnech ale byla svým rozsahem mimořádná.
"Objevit se může v průběhu zimy kdykoli ve dnech, kdy se teplota pohybuje kolem nuly," řekl on-line deníku TÝDEN.cz náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz. Dodal, že to klidně může být za týden, ale třeba taky za pět let.
"Já si takových situací pamatuji několik, ale měly krátké trvání a zasáhly jen Čechy, nebo jen Moravu," konstatoval Tolasz. Právě svým rozsahem byla ledovka z posledních dvou dní mimořádná. "Takový jev není nic mimořádného, každoročně se u nás ledovka vyskytne několikrát. Ale na malých plochách. Výskyt na území desítek tisíc kilometrů čtverečních je mimořádný, ale jistě bychom i v minulosti příklady u nás našli," dodal Tolasz.
Poznamenal, že mimořádná byla i mocnost, která dosahovala až jednoho centimetru. "To je tím, že podmínky pro tvorbu trvaly delší dobu. Většinou se rychle oteplí a ledovka se vytvářet přestane, nebo se ochladí a začne sněžit. Ledovka je pak tenká," řekl Tolasz.
Co se vlastně v uplynulých dnech z meteorologického pohledu odehrálo? Z jihu se přesunula rozsáhlá vzduchová hmota, která se ve výšce nestačila ochladit. Přestože dole mrzlo, z výšky místo sněhových vloček padaly kapky deště. Měly teplotu blížící se nule a po dopadu na zmrzlý povrch se změnily na led. Vytvářel se tak ledový povlak prakticky na všem, kam kapky dopadly.
Mezi výjimky patřila například Praha, kde se ledovka netvořila na silnicích a chodnících. Povrch totiž po teplém listopadu ještě nestačil dostatečně prochladnout. Na Moravě mrzlo několik dní a problém tam na některých místech měla i silniční doprava.
Radim Tolasz z hydrometeorologického ústavu uvedl, že přesně předpovědět ledovku není pro meteorology mnohdy jednoduché. "Stačí desetiny stupně nahoru, nebo dolů a nevytvoří se. Stačí, aby pršelo z oblačnosti vyšší o sto metrů, a kapka už dopadne zmrzlá. To jsou pak sněhové krupky nebo krupice, které na zemi nedělají téměř problém. Nebo může pršet z oblačnosti o sto metrů níže a kapka je ještě ´teplá´a po dopadu nezmzne. A předpovídat výškový profil vlhkosti není na hodiny dopředu vůbec jednoduché," vysvětlil Tolasz.
Dodal, že ledovku z uplynulých dní jeho kolegové z Českého hydrometeorologického ústavu předpověděli s dostatečným předstihem a docela přesně.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.