Klimatologové: Oteplování zhorší život ve městech

Domácí
4. 9. 2015 19:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Vzestup teploty vzduchu může v příštích letech negativně ovlivňovat především životní podmínky obyvatel měst. Vyplývá to z výzkumů klimatologů z Masarykovy univerzity a jejich kolegů z Polska, Maďarska a Slovenska, kteří se zaměřili na dopad globální změny klimatu ve střední Evropě. Negativním důsledkům vyšších teplot a extrémních výkyvů počasí lze podle nich předcházet vhodnými adaptačními opatřeními.

Hlavním projevem současné globální změny klimatu je postupné zvyšování teploty vzduchu či nárůst počtu tropických dní. "Ve městech se utváří zvláštní kategorie klimatu. Jeho typickým projevem je například formování takzvaného tepelného ostrova města, v důsledku kterého je teplota vzduchu ve městech v řadě situací vyšší než v jejich okolí," uvedl ředitel Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Petr Dobrovolný.

"Například v létě za jasného a klidného počasí může být teplota vzduchu v noci v centru Brna až o pět stupňů vyšší než v okolí města," doplnil Dobrovolný.

Vědci z univerzity a Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR už v minulých letech vydali monografii Klima Brna, která shrnuje poznatky o časové a prostorové proměnlivosti klimatu. S kolegy z dalších zemí a za využití numerického modelu MUKLIMO vyvinutého německou meteorologickou službou se v současnosti zabývají odhadem budoucích klimatických podmínek ve městech střední Evropy ve 21. století.

Součástí tohoto projektu je Informační den, jehož cílem je seznámit odbornou i laickou veřejnost s dosavadními výsledky. "Představíme na něm výsledky modelování současného i budoucího klimatu v Brně a budeme diskutovat o problematice městského klimatu v současných podmínkách a o adaptačních opatřeních," doplnil Dobrovolný. Informační den se uskuteční 9. září od 10.00 v prostorách geografického ústavu.

Česko má letos za sebou mimořádně horké a velmi suché léto. Další oteplování je podle vědců v dlouhodobém horizontu velmi pravděpodobné. Do roku 2040 má podle expertů z Katedry fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy průměrná teplota v Česku stoupnout minimálně o jeden stupeň Celsia a do roku 2060 až o 2,5 stupně. Přibude tropických dnů, kdy teplota překročí 30 stupňů, a ubude naopak mrazových dnů.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ