Mimořádné sucho nemá konce. Proč je Česko vyprahlé?

Domácí
4. 11. 2015 05:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Minimum srážek, vysušená půda, pokleslé hladiny řek, vyschlé studny. Mimořádné sucho neskončilo tropickým létem, pokračuje i nadále.

Jaká je nejčastější předpověď letošního roku? V následujících dnech budou teploty nadprůměrné a srážky podprůměrné. Ostatně i na přelomu října a listopadu Český hydrometeorologický ústav oznámil: "Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné a srážkově podprůměrné."

Znamená to, že ani v listopadu se nezačne obnovovat zásoba vody v krajině, spíše naopak. Stále tak například v některých studních chybí voda a v některých lyžařských střediscích už jsou nervózní, aby byl dostatek vody na zasněžování.

Aktuální sucho má své počátky už v loňském roce, a především v suché zimě 2013-2014. "Za období listopad až duben byla tato zima absolutně nejsušší od roku 1961 a spadlo v ní pouhých 62 procent průměrných srážek za padesátiletí 1961 až 2010," upozornil hydrometeorologický ústav v aktuální předběžné zprávě Vyhodnocení sucha na území České republiky v roce 2015. Rovněž zima 2014 až 2015 byla poměrně suchá a spadlo jen 78 procent průměrných srážek.

"Srážkový deficit v roce 2015 se v České republice začal projevovat už od února a pozvolna pokračoval i v průběhu jarních měsíců," konstatuje. "Deficit srážek koncem zimy a začátkem jara 2015 byl způsoben přítomností tlakových výší nad větší části euroatlantické oblasti, tedy absencí tlakových níží a s nimi spojených front."

Když chybějí letní bouřky

Krajina byla vyprahlá už na začátku léta, a situaci navíc ještě zhoršovaly opakující se vlny veder. "Rozložení tlakových útvarů, a zejména rozsáhlé a obnovující se tlakové výše přispívaly k tomu, že se do střední Evropy nedostával dostatečně vlhký mořský a oceánský vzduch. Frontální systémy, které se dostaly nad naše území, neměly dostatečnou vlhkost," konstatuje se ve zprávě.

"Suchá krajina s nedostatkem vláhy v kombinaci s relativně stabilním zvrstvením vzduchu nepřispívala ani k tvorbě bouřek z tepla. Současně nízká relativní vlhkost vzduchu a málo oblačnosti přispívaly i k celkově většímu výparu," popsali meteorologové.

Jako vrchol sucha označil ústa 16. srpen, po němž přece jen dorazily několikadenní intenzivnější srážky. Deště ale situaci zlepšily jen přechodně, sucho neukončily. Od ledna do konce srpna spadlo na území České republiky jen 353 milimetrů srážek (tedy 353 litrů na metr čtvereční), což je od roku 1961 druhý nejhorší výsledek - méně srážek napršelo jen v roce 2003.

Řeky bez vody

Málo srážek se projevilo a stále projevuje na takřka celém území republiky s výjimkou pohraničních horských oblastí. Půda na Moravě, ve východních, jižních i západních Čechách byla v polovině srpna tak vyprahlá, že na některých místech už rostliny neměly kde brát vláhu a byly na takzvaném bodě vadnutí. S tím souvisel i rekordní počet požárů.

"Extrémní projevy nastaly i v podobě zmenšení průtoků vodních toků, a to zejména ve středních a nižších polohách, kde se již v zimě nevytvořila sněhová pokrývka a nedošlo k doplnění zásob vody v půdě a zásob podzemních vod," píše se ve zprávě Vyhodnocení sucha na území České republiky v roce 2015. V mnoha řekách byly nejmenší průtoky od dob pozorování, a některé toky dokonce úplně vyschly. Třeba průtok Labe v Děčíně byl v roce 2015 nejnižší od vybudování vltavské kaskády.

"V hlásné sítí podzemních vod v polovině srpna kleslo celkem 59 procent hladin mělkých vrtů na silně podnormální nebo mimořádně podnormální úroveň. Tyto nízké hladiny se vyskytovaly v celé republice, nejvíce však v severovýchodních a jihozápadních Čechách," konstatoval Český hydrometeorologický ústav.

Severu se srážky vyhnuly

V září se nedostatek srážek ještě prohloubil, na celém území republiky spadlo jen zhruba 60 procent dlouhodobého průměru. Začátkem října se objevily vytrvalejší a vydatnější deště a na některých místech Čech spadlo za 48 hodin i více než 30 litrů vody na metr čtvereční. Díky tomu se půda částečně nasytila a v povodí Vltavy (s výjimkou Sázavy) se snížil počet průtoků hodnocených jako stav sucha.

Jenže severovýchodním Čechám, Moravě a Slezsku se vydatné deště vyhnuly a napršelo tady méně než 10 litrů vody na metr čtvereční. "Proto se zde situace z hlediska sucha příliš nezměnila," dodal Český hydrometeorologický ústav.

Autor: Pavel BarochFoto: ČTK , Peřina Luděk

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ