Letošní červen byl s průměrnou teplotou 18,2 stupně Celsia v Česku druhý nejteplejší od roku 1961. Vyšší průměrná červnová teplota byla naměřena pouze v roce 2003, a to 19,4 stupně. V červnu bylo tepleji na Moravě a ve Slezsku než v Čechách. Vyplývá to z předběžných údajů, které na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Teplota vzduchu na Moravě a ve Slezsku byla 18,6 stupně, v Čechách byla o 0,6 stupně nižší. Teplý byl zejména konec června, kdy venkovní teploty často překonaly 30 stupňů. Nejtepleji bylo 22. června, kdy na osmi stanicích rtuť teploměru vystoupala nad 35 stupňů. Nejvyšší teplota 36 stupňů Celsia byla naměřena ten den v Řeži. Tropická noc, kdy minimální teplota vzduchu neklesne pod 20 stupňů, nastala v červnu třikrát.
"Maximální denní teplota vzduchu přesahující 35 stupňů Celsia není na našem území pro červen příliš neobvyklá, od roku 1961 se alespoň na jedné stanici vyskytla v průběhu 16 let," uvedli meteorologové. V historii byla nejvyšší denní červnová teplota v Česku naměřena v roce 2000, kdy 22. června bylo v Brně-Žabovřeskách 38,2 stupně.
Červen byl také velmi bohatý na sluneční svit. Slunce svítilo v červnu v průměru 282 hodin, průměr o 36 procent převýšil normál. Nejdéle, a to 300 hodin za měsíc, svítilo Slunce na jihu Moravy a v Kraji Vysočina.
Srážkově byl červen normální. Spadlo 68 milimetrů srážek, tedy 68 litrů vody na metr čtvereční, což představuje 87 procent normálu. V Čechách ale pršelo víc než na Moravě. Málo pršelo na jihu Moravy, kde koncem měsíce přetrvávalo sucho. Naopak v severní polovině Čech spadlo za červen 80 milimetrů srážek. Hodně pršelo 6. června ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a v Jeseníkách. Silné bouřky doprovázené přívalovými dešti se vyskytly také 28. června v Čechách.