Rozhovor
Za bouřky není žádné místo absolutně bezpečné, tvrdí meteorolog
11.08.2017 17:25 Rozhovor
Do Čech mají podle meteorologů ve čtvrtek odpoledne dorazit silné bouřky a přívalový déšť s kroupami. Co ale dělat, když vás nečekaně přepadnou hromy a blesky zrovna když jste někdo venku, v přírodě? Měli bychom utéct, nebo se naopak zastavit? Na tyto otázky odpověděl TÝDNU.CZ český meteorolog Michal Žák.
Co člověk má dělat, když ho venku zastihne bouřka?
Obecně je dobré co nejrychleji vyhledat místo, které "nepřitahuje" blesky. Jinými slovy vyhýbat se vrcholům a hřebenům hor, osamoceně stojícím stromům, ale i skupinám stromů, potenciálně rizikový je pobyt v blízkosti jakýchkoliv stožárů, nejen těch kovových. Určitě také není vhodné se ukývat v nechráněných dřevěných chatách, na vyhlídkových věžích či plošinách. Je lépe pobývat uvnitř lesa než na jeho okraji. Opustit vodní plochy, nejezdit na kole, motorce a podobném typu vozidel, nepobývat pod skalními převisy nebo ve vchodech jeskyní apod.
Když je někdo na otevřeném prostranství, jak se má zachovat?
Jednak je vhodné vyhledat co nejnižší polohy, kde je ale nutné zvážit i riziko možnosti náhlého přívalu vody. Na vyvýšených místech je vhodné zaujmout co nejnižší polohu, ideálně v podřepu, nohy těsně u sebe, jinými slovy minimalizovat tzv. krokové napětí.
To tedy znamená nikam neutíkat...
Přesně tak. Vždy je nutné mít na paměti minimalizaci krokového napětí, to znamená mít vzdálenost mezi nohami co nejmenší.
Je nějaké místo, kde bychom byli před hromy a blesky úplně v bezpečí?
Za bouřky není žádné místo absolutně bezpečné, existují jen místa poměrně bezpečná, například dobře uzemněné zděné, kamenné nebo železobetonové budovy nebo automobily s uzavřenou plechovou karoserií.
Jakým způsobem můžeme zabezpečit domácnost?
Především zajistit dostatečnou ochranu hromosvody s dokonalým uzemněním, čas od času překontrolovat, že někde dochází ke vzniku trhliny v drátech nebo jejich rozpojení apod., jinými slovy, aby vodivost hromosvodu zůstávala co nejvyšší. Dále je vhodné během bouřky odpojit z rozvodné sítě elektrospotřebiče a raději nepobývat přímo u okna.
Dá se vzdálenost bouřky spočítat?
Ano, dá se spočítat vzdálenost blesku, přičemž měříme dobu od blesku do začátku hřmění a platí, že za každé tři sekundy hrom urazí přibližně jeden kilometr.
Velkou hrozbou je také takzvaný kulový blesk. Kde se nejčastěji objevuje?
Kulový blesk zůstává obestřen tajemstvím, jeho výskyt je totiž tak málo častý, že se u něj prakticky nepodařilo změřit nějakou elektrickou veličinu. Nedá se ale říci, kde se nejčastěji vyskytuje, protože je to prakticky nemožné. Těch případů je na nějakou rozumnou statistiku příliš málo.
Nedávno byl v Praze medializován případ ženy, kterou na Střížkově zasáhl blesk. Jak je to podle vás možné, když žena byla u vysokých budov s hromosvody?
Bohužel, je to možné. Blesk sice nejčastěji zasáhne nejvyšší nebo nejvíce vodivé objekty v dané krajině, to ale není absolutní pravidlo, často totiž nelze odhadnout, jaká dráha bude pro blesk nejvýhodnější.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.