Policejní statistiky ukazují na nový trend. Velmi rychle přibývá lidí, kteří pod vlivem drog zaviní dopravní nehodu. Vloni takových hříšníků na českých a moravských silnicích policisté odhalili 165. Při těchto haváriích zemřelo deset lidí. Jde o varovná čísla. Už jen proto, že nárůst počtu zdrogovaných motoristů je oproti roku 2010 více než čtvrtinový a oproti roku 2009 dokonce téměř šedesátiprocentní.
Oproti užívání alkoholu jde stále o poměrně malé číslo (s alkoholem v krvi vloni zavinilo dopravní nehodu přes 5 tisíc lidí), přesto policie upozorňuje na to, že situaci nelze podceňovat. Policie se na drogy za volantem proto mnohem intenzivněji zaměřuje. "Opravdu se tomu věnuje mnohem větší prostor. Dopravní policisté v posledních dvou letech prošli plošně školením od svých kolegů z Národní protidrogové centrály. Mnohem lépe tak dovedou rozeznat fyziologické projevy jednotlivých drog," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Veronika Hodačová z policejního prezidia.
Ne vše jde ale hladce. Zásadní problém je v ceně používaných jednorázových testerů Drugwipe 5, které stojí erár pořádnou sumu. Nákup jednoho kusu se totiž pohybuje v řádu stokorun. Na rozdíl od používaných přístrojů detekujících alkohol v dechu, kde se mění pouze náústek v hodnotě několika korun, není přístroj certifikovaný a kalibrovaný.
V praxi to znamená, že už záznam z přístroje na alkohol je možné použít jako důkaz. U stroje na odhalení drog, kde jsou lidem odebírány stěry potu nebo slin, musí následovat rozbor krve nebo moči na specializovaném toxikologickém pracovišti. "Pravda je, že přístroj není na rozdíl od používaných testerů na alkohol oficiálně certifikován a slouží jenom k orientačním účelům. Musí následovat lékařské vyšetření," doplnila Hodačová. Na druhou stranu drugwipe dokáže odhalit všechny základní skupiny narkotik - kanabis, amfetaminy, kokain či opiáty.
To, že drogy za volantem nejsou problémem jenom na tuzemských silnicích, ukazují i další dostupná data. Například při kontrole řidičů dálkových autobusů provedené v 16 evropských zemích v rámci aktivit Mezinárodní organizace dopravních policií (TISPOL) v březnu 2006 bylo objeveno, že hned 105 z nich jezdilo pod vlivem narkotik.