Prezidentův pardon
Podezření. Byl Klaus součástí obchodu s amnestií?
09.01.2013 16:01 Exkluzivně
Mohl uprchlý obžalovaný, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač, vědět předem o amnestii, již vyhlásil 1. ledna prezident Václav Klaus? Mohl si snad dokonce omilostnění koupit?
Anketa:
Prezident Klaus vyhlásil amnestii, věznice kvůli tomu opustilo přes šest tisíc odsouzených, trestu unikli i pachatelé závažných ekonomických kauz. Souhlasíte s prezidentovým krokem?
-
Ano. 14 %
-
Ne. 78 %
-
Je mi to jedno. 8 %
I tak drsné spekulace může vyvolávat případ, který on-line deníku TÝDEN.CZ popsala pražská státní zástupkyně Soňa Bělohlávková a který se týká machinací v kauze vytunelovaného investičního fondu Trend. Fond v roce 1991 založili hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl a v kauze figurovali jako svědci.
Na otázku, zda mohly být amnestie v této kauze součástí nějakého obchodu, Bělohlávková odpověděla: "Přiznám se, že já nemám žádné takové informace. V každém případě vám mohu říct jednu věc. Měli jsme v řízení proti uprchlému Ing. Miroslava Vlastníka z Trendu, který byl uprchlý řadu let. Amnestií řízení proti tomuto uprchlému skončilo, třebaže se zaručil, že se mu již vyhýbat dál nebude."
Minimálně zarážející je fakt, že se Vlastník vrátil do vlasti loni 18. prosince, tedy krátce před amnestií, "ačkoli na něj byl vydán mezinárodní zatykač. Zadržen byl na letišti při běžné pasové kontrole. Jestli byl jeho návrat náhoda, nebo zda to nebyla náhoda, skutečně nevím...," konstatovala státní zástupkyně. Kdyby zůstal v zahraničí i po 31. prosinci, Klausova amnestie by se na něj nevztahovala.
Stál za tunelováním fondu
Vlastník podle státní zástupkyně přímo v Trendu nefiguroval, ale byl předsedou představenstva Královéhradecké brokerské společnosti (KHB). Té se v létě roku 1995 Kocáb s Kratochvílem rozhodli své dítko prodat.
Celý podivný obchod za Trend technicky uskutečnil právě zejména Vlastník; akcionáři Trendu na celé transakci prodělali celkem 350 milionů korun. Noví zločinní správci prodávali svým spřáteleným firmám akcie z majetku fondu buď hluboko pod cenou, nebo musel Trend dokonce ještě navrch platit smluvní pokutu. V březnu 1997 policie Vlastníka, který později uprchl, zatkla.
Tečka za kuponovou privatizací
Vyšetřování zřejmě nejrozsáhlejšího případu tunelování v historii Česka provázely komplikace, například bývalý vyšetřovatel Blahoslav Kavka se roku 2000 z dosud neznámých příčin zastřelil. Bývalý hradecký žalobce Vladislav Kusala, který na případ dohlížel, ve stejném roce na funkci rezignoval. Případ byl pak převeden nejprve z východních Čech do jižních, v roce 2002 se ho ujal republikový úřad vyšetřování v Praze.
Amnestie, již Václav Klaus udělil mimo jiné lidem, kteří vykradli fond Trend, jako by tím byla určitou tečkou za kuponovou privatizací.
Vlastníkův advokát: Šlo o evropský zatykač
On-line deník TÝDEN.CZ oslovil později Vlastníkův advokát Lukáš Slanina, jenž v reakci na zveřejněné informace uvedl: "Na mého klienta nebyl vydán mezinárodní zatykač, ale pouze evropský. Navíc osmého října byl ve věci Trendu vydán nepravomocný rozsudek. Na rozdíl od jiných byl pan Vlastník zproštěn obžaloby. Jeho návrat se připravoval od srpna ve spolupráci s Krajským soudem v Hradci Králové a českým zastoupení interpolu."
Vyjádření Hradu se pokoušíme získat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.