Mladí Češi patří v Evropské unii k "šampionům", pokud jde o užívání konopí. Tuto drogu vyzkoušela téměř polovina Čechů ve věku 15 až 34 let (49,3 procenta), nejvíce z celé unie. Vyplývá to ze zprávy Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) za rok 2012. Třeba v Rumunsku, které figuruje na opačném konci pomyslného žebříčku, to jsou jen tři procenta.
"V posledních letech u nás vidíme pokles se zkušeností s užíváním konopí, ovšem v mezinárodním kontextu jsou i tyto klesající zkušenosti stále velké," řekl dnes po představení zprávy v Praze vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík. Podle něj se Česká Republika od zbytku Evropy vedle úrovně konzumace konopí liší zejména rozšířeným užíváním metamfetaminu (pervitinu).
Ve věkové skupině od 15 do 64 let má v unii nějakou zkušenost s konopím 80,5 milionu lidí, tedy asi 24 procent. V tomto ohledu ČR na nejpřednějších místech nefiguruje. Pokud by se však vzalo v potaz jen užívání v posledním roce, pak ČR patří v této skupině třetí místo (10,4 procenta) za Itálií a Španělskem (14,3 a 10,6 procenta).
Anketa:
Máte zkušenost s užíváním marihuany?
V posledním desetiletí se nejčastěji užívanou stimulační drogou v EU stal kokain, který někdy vyzkoušelo 15,5 milionu Evropanů ve věku 15 až 64 let, uvedlo středisko. Asi čtyři miliony lidí tak učinily v posledním roce. Experti však soudí, že oblíbenost a image luxusní drogy může u kokainu klesat. Největší rozšíření má tato droga v Dánsku, v Irsku, ve Španělsku, v Itálii a v Británii, ovšem tam u mladých obliba mírně klesla.
Například mezi mladými Čechy ve věku 15 až 34 let kokain někdy vyzkoušelo 1,6 procenta, což je v EU páté nejmenší číslo. Nejoblíbenější stimulační drogou v Česku zůstává extáze.
Dokument střediska rovněž ukazuje, že se postupně snižuje užívání heroinu. Ten byl ústřední drogou od 70. let minulého století. "V některých částech Evropy klesl počet nových uživatelů heroinu a dostupnost této drogy se snížila," píše se ve zprávě. I přes klesající trend je heroin nadále příčinou největšího podílu nemocí a úmrtí souvisejících s drogami. Podle nových údajů v EU a v Norsku kvůli opiátům, tedy hlavně heroinu, přišlo v roce 2010 o život sedm tisíc lidí.
Pokles užívání heroinu je viditelný také v ČR, kde jej bere asi 0,2 procenta dospělé populace, což je dvakrát méně než evropský průměr. Na rozdíl od většiny ostatních zemí však v Česku podle Mravčíka neklesá počet injekčních uživatelů opiátů. Ještě více lidí u nás injekčně užívá metamfetaminy.
Jejich užívání je podle zprávy stále soustředěno zejména v Česku a na Slovensku, i když se v poslední době začíná šířit dál. "Zdá se, že český pervitin, metamfetamin, se vylil za hranice České republiky. Ten největší problém je mezi námi a Německem," říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj se však počet záchytů této drogy v posledních letech zvyšuje také v Pobaltí a Skandinávii.
Informace o šíření pervitinu, s nímž se u nás pojí největší část drogových trestných činů, potvrzují také úřady v částech Německa, kde se droze přezdívá krystal. Potýkají se s ním zatím hlavně Bavorsko a Sasko, které přímo sousedí s ČR, zatímco na celostátní úrovni úřady žádný nárůst spotřeby nezaznamenaly.
"Nemůžeme vyloučit, že se tento problém nepřesune i do dalších regionů. Sledujeme to pečlivě. Ale doposud ta příčina spočívala hlavně v blízkosti Česka," řekla na tiskové konferenci v Berlíně německá vládní pověřenkyně pro drogovou problematiku Mechthild Dyckmansová. Potvrzují to i poznatky německé centrály pro sledování drog a drogových závislostí, doplnil její vedoucí Tim Pfeiffer-Gerschel.
Eurokomisařka pro vnitro Cecilia Malmströmová v prohlášení ke zprávě varovala, že mladí lidé jsou nyní více než kdy dříve vystaveni přemíře prášků a tabletek. "Údaje z oddělení urgentních příjmů, toxikologických analýz a léčebných zařízení pro uživatele drog naznačují, že ne vždy jsou obeznámeni s riziky, která jsou s nimi spojena," poznamenala.
Lisabonské středisko také upozorňuje na nebezpečí rozšíření drog mezi vězni. Zatímco heroin například někdy vyzkoušelo méně než procento běžné populace, u vězňů to podle údajů z několika sledovaných evropských zemí bylo mezi 15 a 39 procenty.