Podpořit Romy přišla před sídlo vlády desítka lidí

Domácí
3. 9. 2013 16:10
Aktivistům vadí, že šíření protiromských nálad je v Česku přijatelné. Považují to za nebezpečný trend (ilustrační foto).
Aktivistům vadí, že šíření protiromských nálad je v Česku přijatelné. Považují to za nebezpečný trend (ilustrační foto).

Zhruba desítka lidí se v úterý odpoledne sešla před sídlem vlády, aby tu podpořila české Romy. Účastníci odsoudili protiromské demonstrace, které se v poslední době konají v různých městech Česka. Akci svolalo hnutí Europe Roma International. Podobná shromáždění se podle organizátorů měla konat i před českými velvyslanectvími ve 22 zemích. Například před ambasádu v Bruselu ale nikdo nepřišel.

"Máme ve městech samé extremisty. Vyhrožují. Panáčkové na Úřadu vlády nic neudělali pro to, aby tito extremisté byli mimo zákon. Žádáme příští vládu, aby extremisty mimo zákon postavila," uvedl na pražském shromáždění Andrej Lučka.

V Česku je podle odhadů asi čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich žije v ghettech. Takových míst, kde jsou obvykle dospělí bez práce, děti chodí do takzvaných zvláštních škol, rodiny jsou závislé na dávkách a bydlí v nevhodných podmínkách, bylo před šesti lety podle analýzy asi 300. Od té doby jich podle expertů přibylo.

Na "světovou romskou demonstraci" na podporu českých Romů zval i spot. Před Strakovou akademií v Praze romští aktivisté přečetli prohlášení. V něm uvádějí, že Romové jsou součástí české společnosti a Česko je jejich domov. Odsuzují násilí a kriminalitu. Vadí jim princip "kolektivní viny" - pokud čin spáchá Rom, pohlíží se špatně na všechny příslušníky menšiny.

Aktivisté považují zaměstnanost za prioritu. Uvedli, že mnoho Romů pracuje a podniká, velké procento lidí je ale bez místa. Důvodem prý je často xenofobie, ale i nízké vzdělání a ztráta pracovních návyků. Podle nich vlády nepodporovaly místní podnikání, ale velké zahraniční firmy. Podotkli také, že dávky by měly být pomoc v nouzi, ne trvalý příjem.

Podle hnutí sice EU, česká vláda i nadace na začlenění chudých romských rodin dávají nemalé peníze, které se ale využívají neefektivně. Navíc je prý dostávají většinou české organizace, ne romské. Dotace také nerozdělují romští zástupci. Finance by se měly použít hlavně na předškolní vzdělávání a zaměstnávání, míní pořadatelé. Aktivistům vadí také to, že Romové končívají v předražených ubytovnách. Nájem tam hradí z dávek od státu, takže "majitelé mají zajištěný bezproblémový byznys".

Pořadatelé prý dokážou pochopit rozhořčení společnosti vůči romské komunitě. Protiromské demonstrace podle nich "jsou proti lidskosti a vyvolávají další zlo". Aktivistům vadí, že šíření protiromských nálad je v Česku přijatelné. Považují to za nebezpečný trend. "Dává to živnou půdu extremistům a jejich uskupením, které nás Romy využívají ve svůj prospěch," uvedli organizátoři. Podle nich existuje jediné řešení, a to je vzájemné pochopení a společný přístup.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ