Pohřebiště v Ďáblicích by mělo být prohlášeno národní památkou

Domácí
10. 12. 2014 17:21
Ďáblický hřbitov.
Ďáblický hřbitov.

Hromadné pohřebiště v pražských Ďáblicích by mělo být národní kulturní památkou. Premiéra a vládu k tomu vyzvaly organizace sdružující politické vězně. Nachází se zde podle odhadů minimálně 2800 ostatků z toho zhruba 200 politických vězňů a dalších příslušníků druhého a třetího odboje. Žádají také o identifikaci a exhumaci ostatků konkrétních osob a jejich důstojné pohřbení. Vyplývá to z dopisu Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).

Sdružení se obracejí na Sobotku v Den lidských práv, aby se nezapomnělo na oběti zločinů nacistické a komunistické zlovůle. "V Ďáblicích leží ostatky hrdinů, kteří obětovali v boji za svobodu to nejvyšší - své životy. Žádáme, aby byly jejich ostatky exhumovány, identifikovány a zločiny vyšetřeny příslušnými orgány," uvedli autoři výzvy.

Čestné pohřebiště v Ďáblicích.Podepsalo se pod ni Sdružení bývalých politických vězňů ČR, Konfederace politických vězňů ČR, Centrum pro dokumentaci totalitních režimů a Platforma evropské paměti a svědomí.

Navrhují, aby se část hřbitova v Ďáblicích jako památka nazvala Čestným pohřebištěm popravených a umučených politických vězňů a příslušného druhého a třetího odboje. Podobný statut by mělo prý mít i pohřebiště v Praze-Motole, hromadné hroby u strašnického krematoria, na hřbitově v Jáchymově, Příbrami, Brně a uvnitř některých věznic. Důsledné vyšetření zločinů stále po 25 letech od pádu komunismu čeká na objasnění, dodali.

Hromadné hroby pocházejí z let 1943 až 1961. Podle vyšetřování ministerstva vnitra z roku 1968 a dokumentu z Archivu bezpečnostních složek jich je 70 a mají podobu šachet hlubokých až 2,5 metru. Rakve se do nich ukládaly do řady a pak na sebe do čtyř vrstev v celkovém počtu 40. Protože se podle organizací v mnoha případech v jedné rakvi nachází více ostatků, mohou jich být podle odhadů minimálně tři tisíce.

V letech 1943 až 1945 zde byl pohřben doposud neznámý počet československých vlastenců, kteří bojovali proti nacismu včetně účastníků atentátu na Reinharda Heydricha.

V letech 1948 až 1961 zde byla pohřbena stovka popravených politických vězňů i 90 lidí, kteří zemřeli ve výkonu trestu a ve vyšetřovací vazbě. Vedle nich se ale nachází dosud neprozkoumaný počet obětí, které nezemřely v pankrácké vězeňské nemocnici, například nedávno patrně exhumované ostatky pátera Josefa Toufara, nebo ostatky dětí narozených vězeňkyním.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Doležal Michal

Další čtení

ilustrační foto

Pražské letiště na hodiny ochromila mlha. Zastavilo lety, ale už funguje

Domácí
16. 4. 2025

Startuje pstruhová sezona. Rybáři si loni vysadili 2,5 milionu pstruhů obecných

Domácí
16. 4. 2025

Historickým městem roku je Moravská Třebová. Má jen deset tisíc obyvatel

Domácí
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ