Pojišťovny mají stále větší problémy s podvody. Jen za letošní první pololetí jich odhalily skoro za miliardu korun. Podílejí se na nich i lékaři, kteří neváhají třeba skalpelem vyrobit umělou jizvu.
Zřejmě nejvyšší nárůst podvodů odhalených v prvním pololetí zaregistrovala pojišťovna Kooperativa - celkem 1250 v hodnotě přesahující 360 milionů korun, zatímco za stejné období loňského roku to bylo jen kolem 330 kauz za 80 milionů. Podobně jsou na tom další finanční ústavy.
Přibývá fíglů, do nichž jsou zapojeni nejenom sami pojištění, ale i jejich ošetřující lékaři. A nejde o malé částky. Policie vyšetřuje jeden velký případ z loňska a další obdobný z letoška. V tom starším se škoda zatím vyšplhala až na padesát milionů korun. "Podvod šel dokonce do takových podrobností, že se uskutečnily fingované operace," říká mluvčí Kooperativy Milan Káňa. Lékaři podle něho sice do člověka řízli, aby byla znát jizva, jinak se však skutečná operace neuskutečnila.
Hlavní podezřelý v této kauze pracoval jako pojišťovací agent. Předem vytipovaný klient uzavřel s finančním ústavem úrazové pojištění s vysokým denním odškodněním. Krátce po uzavření smlouvy pak nahlásil pojišťovně úraz, většinou fingovaný. Ten léčili spříznění lékaři působící jako specialisté v oboru ortopedie, chirurgie a traumatologie téměř po celých Čechách. Účelově údajně léčbu prodlužovali, a jestliže k nějakému zranění opravdu došlo, dělali ho závažnějším, než bylo.
Policie nedávno obvinila dalšího člověka. Celkem je jich už jedenadvacet, z toho je devět lékařů. "Další dobu vyšetřování lze odhadovat v řádech několika měsíců, jelikož je třeba provést řadu nezbytných procesních úkonů," konstatovala policejní mluvčí pardubického kraje Eva Maturová.
* Kolik pojistných podvodů odhalily ostatní pojišťovny?
* S jakými typy podvodů se nejčastěji setkávají?
* Jak se podvody prošetřují?
* A jak vznikají falešné popáleniny?
Odpovědi na tyto otázky se dočtete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN které vychází v pondělí 1. srpna 2016.