Škody na čelním skle už nechceme vyplácet z povinného ručení, hlásají pojišťovny. Mnoho řidičů totiž ohlásí jako viníka drobné nehody fingovanou osobu, z jejíž pojistky se oprava hradí. Takové jednání je ale pojistný podvod, a tedy i trestný čin.
"Je to významný fenomén, se kterým se musí bojovat," řekl ředitel úseku pojištění vozidel České podnikatelské pojišťovny Miloš Velíšek. U těchto škod, které tvoří z celkového počtu zhruba třetinu, není podle ředitele pojišťovny Wüstenrot Patrika Bally prokazatelná vina řidiče.
Nejjednodušším řešením by byla změna zákona, doplnil ředitel pojištění dopravních prostředků pojišťovny UNIQA Jaroslav Rovný. Ministerstvo financí ale o žádné novele zákona zatím neuvažuje.
Miroslav Stejskal z Dolnorakouské pojišťovny upozornil na to, že klienti jsou stále sofistikovanější a přesně vědí, co mají do hlášení napsat.
Kdyby si člověk měl čelní sklo zaplatit sám, sáhl by hluboko do kapsy: "Sklo se může pohybovat od tři a půl tisíce do dvaceti tisíc korun," uvedl pro televizi Prima vedoucí servisu Radek Chládek.
Prosazení záměru pojišťoven by sice mohlo přinést zlevnění povinného ručení, řidiči by se ale nedomohli odškodnění v případě rozbití skla, například odhozeným kamenem od cizího projíždějícího vozidla. Pojišťovny chtějí tyto škody řešit možností připojištění.
Nyní nabízí povinné ručení na českém trhu deset pojišťoven.
Počet vozů pojištěných v rámci pojištění odpovědnosti za provoz motorových vozidel, takzvaného povinného ručení, stoupl v prvním pololetí o 174 tisíc na 5,841 milionu aut.
Ilustrační foto: Karel Šanda