Policejní akademii vládne stážista <span>Vysoké školy KGB</span>

Domácí
3. 8. 2009 07:00
Rektor Vladimír Plecitý byl na stáži na Džerdžinského vysoké škole.
Rektor Vladimír Plecitý byl na stáži na Džerdžinského vysoké škole.

Rektor Vladimír Plecitý byl na stáži na Džerdžinského vysoké škole.Policejní akademii ČR řídí prověřené komunistické kádry. V jejím vedení jsou stážista Vysoké školy KGB v Moskvě, instruktor propagandy či redaktor časopisu Signál. Na výchovu budoucích elitních policistů tak dohlížejí lidé s problematickou minulostí.

Ani dvacet let po revoluci se Policejní akademie nezbavila lidí s rudou minulostí. Ba co víc, bývalí politrukové, moskevští stážisté či redaktoři propagandistických časopisů stojí v nejužším vedení školy. Vyplývá to z dostupných archivních materiálů, které on-line deník TÝDEN.CZ prostudoval.

ČTĚTE TAKÉ: Inspekce prošetřuje praktiky na Policejní akademii

Moskevská stáž

Znepokojivé svědectví přináší především takzvané Osobní evidenční karty příslušníka ministerstva vnitra. Například: rektor Vladimír Plecitý pobyl v roce 1986 měsíc na stáži vedoucích pracovníků na Vysoké škole Felixe Edmudoviče Dzeržinského v Moskvě, tedy škole vychovávající příslušníky KGB.

Historikové přitom varují: na výběru lidí, kteří zamířili na sovětská studia, se podíleli přímo agenti KGB. "Při kurzech navíc docházelo i k setkávání s ruskými agenty," varuje Petr Blažek, který se československými dějinami podrobně zabývá. Přestože podle něj nemá člověk s podobnou minulostí v čele vysoké školy co pohledávat, odpovídá současný stav liteře zákona. Lustrační zákon na podobné případy zkrátka nepamatuje.

ČTĚTE TAKÉ: Čistka na Policejní akademii: prorektor odvolán

Paragrafům by totiž rektorova stáž v Moskvě vadila pouze v případě, kdyby na ní strávil více než tři měsíce. A tak ji v lustračních papírech mohl Plecitý s klidem přejít. O své třinácté komnatě se ostatně šéf Policejní akademie nechce bavit ani dnes. Žádost o rozhovor opakovaně odmítl a na e-mailové dotazy týkající se moskevských studií neodpověděl.

František Novotný (druhý zleva) také studoval v Moskvě.Šokující zjištění?

Archivní svědectví o minulosti rektora Policejní akademie považuje za šokující i nejdéle sloužící porevoluční ministr vnitra Jan Ruml. "Předělat VŠ SNB na Policejní akademii bylo asi naivní. Podcenili jsme životaschopnost bývalých kádrù," kaje se exministr.

Svědectví archivních materiálů však minimálně z problematické minulosti usvědčuje i další čelné představitele akademie. Jsou mezi nimi rektorův kancléř, kvestor školy či členové akademického senátu. Tajemství vedoucího katedry trestního práva Františka Novotného - taktéž měsíční kurz na vysoké škole KGB v Moskvě či angažmá u pohotovostního pluku - už on-line deník TÝDEN.CZ před rokem odhalil.

Jan Ruml: Podcenili jsme životaschopnost kádrů

Někdejší ministr vnitra Jan Ruml zpětně připouští, že byla chyba pokoušet se předělat někdejší vysokou školu SNB na Policejní akademii v demokratickém státě.

 

Proč Policejní akademii vládnou lidé, které archivní materiály usvědčují z aktivní spolupráce s komunistickým režimem?
Předělat v devadesátých letech VŠ SNB na Policejní akademii bylo asi naivní. Jistě to chtělo postavit nějaký vzdělávací institut na zelené louce.

 

Existuje nějaká možnost, jak tenhle omyl v současnosti napravit?
Faktem je, že jakmile zřídíte zákonem vysokou školu, pak již žije svým vlastním životem a už s tím nelze nic dělat.

 

Vy jste proslul také jako "estébákobijec", ale dohled nad Policejní akademií se vám zjevně vymkl z rukou.
Podcenili jsme životaschopnost bývalých kádrů.

Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ