Policejní akademii ČR řídí prověřené komunistické kádry. V jejím vedení jsou stážista Vysoké školy KGB v Moskvě, instruktor propagandy či redaktor časopisu Signál. Na výchovu budoucích elitních policistů tak dohlížejí lidé s problematickou minulostí.
Ani dvacet let po revoluci se Policejní akademie nezbavila lidí s rudou minulostí. Ba co víc, bývalí politrukové, moskevští stážisté či redaktoři propagandistických časopisů stojí v nejužším vedení školy. Vyplývá to z dostupných archivních materiálů, které on-line deník TÝDEN.CZ prostudoval.
ČTĚTE TAKÉ: Inspekce prošetřuje praktiky na Policejní akademii
Moskevská stáž
Znepokojivé svědectví přináší především takzvané Osobní evidenční karty příslušníka ministerstva vnitra. Například: rektor Vladimír Plecitý pobyl v roce 1986 měsíc na stáži vedoucích pracovníků na Vysoké škole Felixe Edmudoviče Dzeržinského v Moskvě, tedy škole vychovávající příslušníky KGB.
Historikové přitom varují: na výběru lidí, kteří zamířili na sovětská studia, se podíleli přímo agenti KGB. "Při kurzech navíc docházelo i k setkávání s ruskými agenty," varuje Petr Blažek, který se československými dějinami podrobně zabývá. Přestože podle něj nemá člověk s podobnou minulostí v čele vysoké školy co pohledávat, odpovídá současný stav liteře zákona. Lustrační zákon na podobné případy zkrátka nepamatuje.
ČTĚTE TAKÉ: Čistka na Policejní akademii: prorektor odvolán
Paragrafům by totiž rektorova stáž v Moskvě vadila pouze v případě, kdyby na ní strávil více než tři měsíce. A tak ji v lustračních papírech mohl Plecitý s klidem přejít. O své třinácté komnatě se ostatně šéf Policejní akademie nechce bavit ani dnes. Žádost o rozhovor opakovaně odmítl a na e-mailové dotazy týkající se moskevských studií neodpověděl.
Šokující zjištění?
Archivní svědectví o minulosti rektora Policejní akademie považuje za šokující i nejdéle sloužící porevoluční ministr vnitra Jan Ruml. "Předělat VŠ SNB na Policejní akademii bylo asi naivní. Podcenili jsme životaschopnost bývalých kádrù," kaje se exministr.
Svědectví archivních materiálů však minimálně z problematické minulosti usvědčuje i další čelné představitele akademie. Jsou mezi nimi rektorův kancléř, kvestor školy či členové akademického senátu. Tajemství vedoucího katedry trestního práva Františka Novotného - taktéž měsíční kurz na vysoké škole KGB v Moskvě či angažmá u pohotovostního pluku - už on-line deník TÝDEN.CZ před rokem odhalil.
Jan Ruml: Podcenili jsme životaschopnost kádrů |
Někdejší ministr vnitra Jan Ruml zpětně připouští, že byla chyba pokoušet se předělat někdejší vysokou školu SNB na Policejní akademii v demokratickém státě.
Proč Policejní akademii vládnou lidé, které archivní materiály usvědčují z aktivní spolupráce s komunistickým režimem?
Existuje nějaká možnost, jak tenhle omyl v současnosti napravit?
Vy jste proslul také jako "estébákobijec", ale dohled nad Policejní akademií se vám zjevně vymkl z rukou. |
Foto: Karel Šanda