Předseda Věcí veřejných Radek John o jeho odvolání usiloval hned po svém nástupu na ministerstvo vnitra. Jeho jméno bylo i příčinou první velké krize Nečasova kabinetu, kdy napjatou situaci uvnitř koalice řešily až schůzky lídrů s prezidentem. Řeč je o bývalém policejním prezidentovi Oldřichovi Martinů. Jediný policejní dvouhvězdičkový generál se nyní uchází o štědře placené křeslo zástupce šéfa Europolu. Podporu mu má vyjednávat jeho předchůdce na policejním prezidiu - Vladislav Husák.
Chcete dělat úředníka, a přitom brát větší plat než český prezident nebo dvojnásobnou gáži, jakou má premiér Nečas? Jedinou možností je dostat se na vysokou pozici v strukturách Evropské unie. Přesně o tohle se nyní pokouší bývalý policejní prezident Oldřich Martinů, který by se nyní rád přesunul z Prahy do holandského Haagu. Tam totiž sídlí centrála evropského policejního úřadu - Europolu. Martinů touží nastoupit na uvolněné místo zástupce ředitele.
"Ano. Přihlásil jsem se do tohoto výběrového řízení. Zatím ale nechci nic bližšího sdělovat, protože konkurs právě probíhá," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Martinů.
Tuzemská politická reprezentace, jejíž představitelé Oldřichovi Martinů původně nemohli přijít na jméno, mu nyní má krýt záda.
"Pan Martinů má naši plnou podporu. Jak ministerstva vnitra, tak spravedlnosti i Úřadu vlády. Zatím se ale o žádném diplomatickém vyjednávání hovořit nedá. Pan Martinů musí postoupit do užšího výběru zřejmě tří lidí. Potom bude rozhodovat rada složená z ministrů jednotlivých členských zemí. Tam už budeme vyjednávat jeho podporu," uvedl mluvčí ministra vnitra Pavel Novák.
Má v nabité evropské konkurenci bývalý policejní prezident šanci? Těžko říct. Europol ani jiné evropské struktury totiž nechtějí prozradit, kolik lidí ani kdo přesně se do výběrového řízení přihlásil. "Europol se nechce k probíhajícímu výběrovému řízení jakkoli vyjadřovat," reagovala na dotazy jeho mluvčí Lisanne Kosters.
Oldřichovi Martinů by mohlo hrát do karet to, že v minulosti zastával také post šéfa české pobočky jiné mezinárodní policejní organizace - Interpolu.
Podle Zuzany Pavlíčkové z tuzemského zastoupení Evropské komise se prvním kolem výběru bude zabývat Správní rada Europolu. V ní za Česko sedí předchůdce Oldřicha Martinů v křesle policejního prezidenta Vladislav Husák, nyní náměstek ministra vnitra. Zajímavé je, že v minulosti oba muže nepojily zrovna přátelské vztahy. Poté, co Husák skončil na policejním prezidiu, ve funkci ho nahradil jeho dosavadní náměstek Martinů. Husák byl navíc po odchodu z funkce jako šéf cizinecké policie Oldřichu Martinů podřízen.
Přesto má zřejmě Martinů informace o tom, že do druhého kola by měl bezpečně projít. "Ozvěte se v půlce října. Rád vám na to téma dám rozhovor," uvedl totiž.
Tou dobou má první kolo výběru dávno ukončené a rozhodovat se bude již přímo o novém zástupci ředitele Europolu.
A co by místo v evropské exekutivě pro Martinů znamenalo? Podle zveřejněných propozic by celé čtyřleté období měl pobírat plat 12 172 eur (asi 295 tisíc měsíčně) s tím, že tato částka nepodléhá českému zdanění. Samozřejmostí je placené ubytování ve vile a štědrý systém sociálního a zdravotního pojištění. Mohl by se tak ve stáří zařadit po bok bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly, který se svým bezmála stotisícovým důchodem patří k nejlépe "zabezpečeným" penzistům.
Nutno ovšem podotknout, že Martinů by v evropských strukturách nebyl mezi takhle štědře odměňovanými českými úředníky sám. Téměř dvojnásobný plat pobírá český eurokomisař pro rozšíření EU Štefan Fülle. Podobně jako náměstek ředitele Europolu je placena třeba zástupkyně šéfa Eurostatu Marie Bohatá nebo vedoucí kanceláře generálního tajemníka EU Marek Mora.