Policejní odbory zneklidnil způsob propuštění policejního prezidenta Petra Lessyho. "Někteří policisté tento signál zcela jasně vnímají, že by mohli být další na řadě," řekl ke způsobu Lessyho propuštění předseda Unie bezpečnostních složek MV (UBS-MV) Zdeněk Buřič.
Ve středečních televizních Událostech, komentářích jste říkal, že vám přišly výhrůžné esemesky. Co všechno obsahovaly?
První esemeska je: "Lessy vypadl dneska a ty taky půjdeš pro drzost." Druhá esemeska zní: "Pane Buřič, podáváme návrh, aby vás okamžitě vyhodili od Policie ČR bez jakýchkoliv náhrad." Tyto dvě esemesky jsem ve středu v odpoledních hodinách obdržel.
Říkal jste, že se nepodařilo zjistit odesilatele. Už jste v tom podnikl nějaké kroky?
Podám trestní oznámení na v tuto chvíli neznámého pachatele. Samozřejmě nějaké indicie mám, ale to bych spíše nechal na orgánech činných v trestním řízení.
Dostal podobnou zprávu nebo výhrůžky i některý z vašich kolegů?
Zatím o ničem nevím. Ale u mne je to trochu specifické v tom, že jsem předseda naší organizace. Takže jsem nejvíc mediálně známý a zároveň jsem trnem v oku některým lidem.
Ze středečního jednání UBS-MV vzešlo prohlášení, kde říkáte: Jsme přímými účastníky rozpadu právního státu a UBS-MV nemá síly ani prostředky k osamocenému boji proti zájmům ochromit a zlikvidovat Policii ČR. O co to své tvrzení opíráte?
Způsob, jakým byl propuštěn policejní prezident (Petr Lessy), je sice v souladu se zákonem. Ale toto jednání se netýká jenom policejního prezidenta, to je dlouhodobé. Ustanovení zákona o služebním poměru, kdy policista může - nebo tam se dokonce píše musí - být propuštěn "téměř za cokoliv", tak se obrovským způsobem zneužívá proti mnoha nepohodlným policistům. Nyní se to podle mého názoru zneužilo i proti policejnímu prezidentovi. Takže tato relace je jasná. Někteří policisté, kteří chtějí reálnou jistotu, že policie může být svobodná ve své práci, může vyšetřovat, tento signál zcela jasně vnímají, že by mohli být další na řadě. Ty esemesky jsou toho jasným důkazem, jenom já se na rozdíl od jiných nebojím mluvit.
Ve středu jste jednali o tom, jak na současnou situaci budete reagovat. Jaké tedy budou vaše kroky?
První věc je, že za svoji osobu podávám oznámení na neznámého pachatele kvůli tomuto vyhrožování. Druhá věc je, že my už přes čtvrt roku víme o tom, že vláda České republiky nařízení, které určuje tarifní složku služebního příjmu příslušníků bezpečnostních sborů, vytvořila v rozporu se zákonem. Včera jsme dokonce obdrželi stanovisko ministerstva vnitra, které naši tezi potvrzuje. Chceme v příštím týdnu připravit tiskovou konferenci, seznámit s tím veřejnost a vyzvat ministra vnitra, aby okamžitě zjednal nápravu zpětně za několik let.
V čem je ten rozpor se zákonem?
Já to nyní nechci konkretizovat. Nejdříve chceme ty kroky připravit.
Dnes, tedy ve čtvrtek, jste jednali s novým policejním prezidentem Martinem Červíčkem. Co jste probírali?
Bylo to jednání o dalším směřování Policejního prezidia, směřování krajů, systemizaci. Vlastně o tom, že nový policejní prezident má v úmyslu celkově uklidnit situaci u policie a nastavit základní směr. To je takové základní shrnutí.
A jak ho chce nastavit?
V první řadě tak, že každé krajské ředitelství má představit svou vlastní systemizaci, kdy jednotliví ředitelé budou obhajovat počty i rozložení příslušníků a občanských zaměstnanců. Policejní prezident nás jako odborové organizace vyzval, abychom se na tom podíleli.
Jak to má probíhat? To každý krajský ředitel dostane pokyn, kolik lidí má propustit nebo nabrat?
Tam nepadla informace, že by byli něčím limitováni. Jediný limit bylo 39 tisíc policistů, do kterých se pan nový policejní prezident musí vejít. A v rámci tohoto limitu se má "postavit" celá policie. Co z toho bude nebo nebude, se uvidí až na jednáních s jednotlivými řediteli krajů.
A uspokojilo vás to jednání?
Nemůžu říct jestli uspokojilo, nebo znepokojilo. Počkal bych na výsledky prvních jednání, kdy uvidíme, do jaké míry ty záměry jsou reálné a jak se promítnou do výkonu a kvality služby.