Policejní odposlechy novináře Kroupy. Kvůli pandurům

Domácí
26. 7. 2014 12:22
V souvislosti s pandury byl odposloucháván i reportér Janek Kroupa.
V souvislosti s pandury byl odposloucháván i reportér Janek Kroupa.

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) odposlouchávali v roce 2011 po dobu několika měsíců telefony novinářům, ale také vysoce postaveným politikům a špičkám justice. Vyšetřovatelé k tomuto kroku přistoupili po úniku informací při vyšetřování kauzy nákupu obrněných transportérů Pandur. Z uniklého dokumentu vyplynulo, že si lobbista Marek Dalík za úspěšně uzavřený obchod údajně řekl o úplatek ve výši půl miliardy korun. Informace o odposleších zveřejnil deník Právo.

Před třemi lety, tedy v červenci 2011, nařídil ostravský okresní soud odposlechy redaktora deníku Právo Jakuba Svobody a reportéra Janka Kroupy, tehdy píšícím pro MF Dnes. Kromě ÚOOZ disponovala odposlechy novinářů také protikorupční policie. Detektivové obou útvarů chtěli vědět, odkud Svoboda s Kroupou získávají informace.

O korupční kauze v souvislosti s pandury jako první v květnu 2011 informoval server Novinky.cz, podrobněji se pak aférou zabývaly deníky Právo a MF Dnes.

Jak dlouho byly hovory novinářů, jejichž odposlech inicioval žalobce Rostislav Bajger z olomouckého vrchního státního zastupitelství, monitorovány, prozatím není známo.

Případ korupční žádosti Marka Dalíka, blízkého spolupracovníka někdejšího ministerského předsedy Mirka Topolánka, přiměl policisty začít rozplétat složité vtahy, v nichž vzájemně kooperovali politici, představitelé justice, vlivní lobbisté a pražští kmotři.

Záznamy odposlechů jsou součástí rozsáhlého spisu k případu Jany Nečasové (dříve Nagyové), exšéfky kabinetu bývalého premiéra Petra Nečase, který se později stal jejím manželem.

Protimafiánský útvar podezříval z úniku také náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. Jeho vinu se policistům nepodařilo prokázat. Pozdější odposlechy Grygárka ovšem odkryly jeho vazby na pražského podnikatele Romana Janouška.

"Dle zjištěných informací Libor Grygárek má podezřelému Romanovi Janouškovi sloužit jako tzv. štít, resp. má dohlížet na to, aby v souvislosti s jeho osobou a s dalšími dosud neustanovenými osobami nebyly zahájeny úkony trestního řízení v souvislosti s jejich případnou trestnou činností, aby Roman Janoušek a případně další osoby nebyly trestně stíhány a v případě, že již k těmto krokům došlo, tak činí různá protiopatření, aby byly tyto kauzy odloženy či zastaveny," uvedli podle Práva detektivové do žádosti, v níž žádali o povolení ke sledování Grygárkových hovorů.

V souvislosti s vyšetřovaným případem úniku informací bylo celkem odposloucháváno několik desítek lidí. Nechybí mezi nimi ani šéf vlivného Finančně-analytického útvaru ministerstva financí (FAÚ) Milan Cícer, ale také několik vysoce postavených státních zástupců, například stávající pražská městská žalobkyně Jana Hercegová nebo někdejší Grygárkův nadřízený Vlastimil Rampula. Grygárek i Rampula v současné době působí v advokacii.

Odposloucháván byl i bývalý náměstek ministra vnitra Michal Moroz, který se podle policistů spolu s Grygárkem dopustil sabotáže.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , Roman Vondrouš

Další čtení

Počet Čechů využívajících nástroje AI se loni téměř ztrojnásobil

Domácí
29. 4. 2025

Cimický do vězení zatím nepůjde. Odvolal se, bude další soud

Domácí
29. 4. 2025
Autor: FOTO:FORTEPAN / Szent-tamási Mihály, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=145347681

Monstrózní Stalinův pomník vydržel na Letné sedm let

Domácí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ