Policejní prezident jel moc rychle. "Jsem připravený nést následky"

Domácí
21. 7. 2016 16:07
Policejní prezident Tomáš Tuhý.
Policejní prezident Tomáš Tuhý.

Policejní prezident Tomáš Tuhý nedávno při jízdě služebním autem v Ostravě překročil nejvyšší povolenou rychlost, přistihla ho při tom policejní hlídka. Tuhý předpokládá, že případ se bude řešit ve správním řízení. Kdy se přestupek stal, neuvedl.

"Jsem připraven plně spolupracovat a nést důsledky tak jako každý jiný občan," napsal.

Čtyřiačtyřicetiletý Tuhý zastává funkci policejního prezidenta od dubna 2014. V letech 2010 až 2013 byl ředitelem policie v Moravskoslezském kraji. V posledních týdnech je terčem kritiky politiků a státních zástupců kvůli policejní reformě.

Ústavní soudce Suchánek překročil rychlost

Ústavní soudce Radovan Suchánek ve čtvrtek odpoledne v Břeclavi za volantem osobního auta výrazně překročil povolenou rychlost. Podle zákona nelze ústavního soudce stíhat pro přestupek. V úvahu ale teoreticky připadá kárné řízení.

Zástupce velitele Městské policie Břeclav Zdeněk Novák řekl, že strážníci po 14.00 zastavili v Lednické ulici 43letého řidiče osobního auta. V obci jel rychlostí 96 kilometrů v hodině. "Byl to dnešní rekordman," konstatoval Novák. K profesi ani jménu řidiče se nevyjádřil, věk ale odpovídá Suchánkovi.

Po odečtu běžné tolerance měření lze hovořit o rychlosti 93 kilometrů v hodině. Od strážníků případ převzala státní policie, nyní jej zpracovává. "Policie věc zdokumentuje, a protože sama nemá kompetence ji řešit, předá ji předsedovi Ústavního soudu," řekla krajská policejní mluvčí Štěpánka Komárová. Kdy se tak stane, nedokázala odhadnout.

Po odečtu běžné tolerance měření lze hovořit o rychlosti 93 kilometrů v hodině. Od strážníků případ převzala státní policie, nyní jej zpracovává. Výsledek je ale daný. "Policie věc odloží," řekla krajská policejní mluvčí Štěpánka Komárová bez dalších podrobností.

Ústavní soud dosud informaci oficiálně nedostal, nemůže ji tedy ani potvrdit, ani vyvrátit. "Není pak ovšem ani důvodu, aby ÚS na případný dopravní přestupek kteréhokoli ze soudců reagoval, dokud se soudce neodkáže na svou procesní imunitu a dokud orgán, zabývající se přestupkem, toto jednání oficiálně nepředá k dalšímu postupu předsedovi Ústavního soudu v rámci jeho takzvané kárné kompetence," uvedl generální sekretář Ivo Pospíšil prostřednictvím mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkové.

Podle zákona o Ústavním soudu je kárným proviněním také jednání, které má znaky přestupku, což překročení povolené rychlosti splňuje. O zahájení kárného řízení rozhoduje předseda instituce. Plénum soudu pak zvolí speciální pětičlenný kárný senát. Předseda Pavel Rychetský dosud tuto svou pravomoc nikdy nevyužil.

Suchánek je nejmladším ze současné sestavy ústavních soudců. Dříve působil v akademické sféře, také jako asistent politiků a odborný spolupracovník poslaneckého klubu ČSSD.

Za překročení rychlosti v obci o více než 40 kilometrů v hodině lze v běžném správním řízení uložit pokutu pět až deset tisíc korun, případně zákaz řízení na šest až 12 měsíců.

 

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ