Někteří poslanci bezpečnostního výboru soudí, že policejní prezident Tomáš Tuhý by měl kvůli navrhované reorganizaci policie odstoupit. Mluví o jeho pochybení, když návrh předem dostatečně neprojednal. Naopak jiní se Tuhého důrazně zastávají a ohrazují se proti politizaci zejména ze strany hnutí ANO i proti kritice části státních zástupců. Kvůli chystané přeměně v pátek rezignoval ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.
Kriticky se k Tuhého postupu staví poslanec a bývalý policista Zdeněk Ondráček. "Tím, že reorganizaci předem neprojednal a má to za následek avizovaný odchod několika velitelů a možná i řadových policistů, což může přivodit minimálně zbrzdění vyšetřování některých kauz, manažersky pochybil. Jako důstojník by z toho měl vyvodit osobní odpovědnost," řekl Ondráček.
O rezignaci policejního prezidenta mluvili už ve čtvrtek večer v České televizi Bronislav Schwarz a Ivan Gabal. "Pro mě už není seriózní," prohlásil Schwarz. Gabal označil novou policejní koncepci, kterou projednával bezpečností výbor ve středu, za vrchol diletantství. "Já si osobně myslím, že pan policejní prezident je na odstoupení," uvedl. Naopak Stanislav Huml řekl, že k rezignaci Tuhého nevidí jediný důvod. "Pan Schwarz na výboru koncepci i reorganizaci chválil. Co se mu zdálo v noci, že druhý den říká něco jiného, nevím. Pana Gabala dlouhodobě nekomentuji," řekl Huml.
Reorganizace policie je plně v pravomoci policejního prezidenta, zdůraznili shodně Jana Černochová, Daniel Korte a Martin Lank. Černochová podotkla, že o návrhu změn se mluví v odborných kruzích už deset let. "Nevidím důvod, proč bych se měla přidávat na stranu těch, kteří aktuálně chtějí hlavu pana Tuhého... A žádní prokurátoři, neziskovky ani politici mu do toho nemají právo mluvit a zasahovat," uvedla Černochová.
Korte a také Zuzka Bebarová-Rujbrová soudí, že na rezignaci Tuhého by bylo až případné selhání reformy. "Hysterie ANO s ministrem financí Andrejem Babišem v čele mi vnuká otázku: skončí pan Šlachta přímo v bezpečnostní divizi Agrofertu, anebo v nějaké z jiných Babišem účelově zřízených agencií?" tázal se Korte.
Za naprosto skandální považuje Korte dopis nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, v němž změny v policii odmítl. "Prokazuje tím, že není nezávislý, ale staví se do role 'angažovaného prokurátora', který stojí nad policií. Je to na okamžité odvolání," tvrdí poslanec TOP 09. Podle Bebarové-Rujbrové by se nyní nad sebou měli zamyslet ti, kteří reagují jako "podráždění sršni". "Nabízí se otázka, proč. Ať už to je ANO, které věc politizuje, Šlachta, který zatím dokázal jen svrhnout vládu, nebo státní zástupci, kteří ignorují samostatnost policie," řekla poslankyně.
Lank poukázal na to, že diskutované motivy a dopady reorganizace jsou jen v rovině spekulací. Rezignace Tuhého by přicházela v úvahu až tehdy, pokud by se prokázaly jako reálné. Nyní by na odstoupení bylo naopak to, pokud by Tuhý "podlehl až podezřele intenzivnímu tlaku politiků, státních zástupců a různých nevládních organizací," soudí Lank.
Tuhý chce, aby o dění kolem reorganizace jednala bezpečností rada
Vedení policie chce, aby situaci kolem reorganizace celostátních policejních útvarů projednala Bezpečnostní rada státu. Prostřednictvím ministra vnitra o to požádá premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.
Dodal, že v tuto chvíli nemá jiný ústavněprávní nástroj, jak se bránit "zjevné zvůli". Postup olomouckých státních zástupců, kteří reorganizaci začali prověřovat, označil za "podivný".
"Vedení Policie České republiky se důrazně ohrazuje proti pokusům o kriminalizaci reorganizace útvarů s celostátní působností. Odmítáme jakékoliv propojování našich manažerských rozhodnutí s vyšetřováním starých i současných kauz," řekl Tuhý, který přečetl prohlášení za účasti všech svých náměstků - Martina Vondráška, Zdeňka Laubeho a Petra Petříka.
"Situaci považujeme za natolik vážnou, že se obracíme cestou ministra vnitra na předsedu vlády se žádostí o projednání této podivné sekvence událostí Bezpečnostní radou státu," prohlásil. Do doby, než rada záležitost projedná, se podle něj prezidium k věci nebude vyjadřovat, aby "nebudilo další mediální spekulace".
Vedení policie chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Kvůli chystaným změnám dnes rezignoval šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Jsou také předmětem roztržky uvnitř vládní koalice, kritizuje je hnutí ANO. Státní zástupci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci novinářům řekl, že začali prověřovat, zda za reorganizací policie není tři roky starý plán na Šlachtovo odstranění.
Tuhý spekulace ohledně Šlachty popřel. "Všichni současní manažeři byli opakovaně informováni, že mají své místo jisté, a rovněž byli vyzváni k aktivní součinnosti. To, že někdo se změnami nesouhlasí a odmítá být dále policistou, je jeho osobní rozhodnutí," podotkl.
Vyjádření žalobců jsou podle policejního prezidenta účelová. "Tuto situaci nemůžeme vnímat jinak než jako pokus a snahu jednoho orgánu státní moci účelově ovlivnit nezávislé rozhodování jiného orgánu," uzavřel.